Fotoaparát
V prípade fotoaparátu dochádza v poslednej dobe k sympatickému odlivu výrobcov od snahy sa riadiť heslom: čím viac objektívov, tým viac fotoaparát. To síce môže platiť, ale to sa bavíme o telefónoch za stovky eur. Pri tých lacných (náš výber) sa v minulých rokoch viac objektívov rovnalo zostave: hlavný, širokouhlý, makro a snímač hĺbky ostrosti. Celkovo to vyzeralo luxusne, ale prakticky má takýto telefón len dva bežne použiteľné snímače.
Pri nových modeloch dochádza k redukcii, zrejme pod heslom: čo tam nie je, na tom ušetríme. Mnohé modely majú dnes len dva objektívy. Snímač hĺbky ostrosti je dnes integrovaný do hlavného snímača, čím sa ušetrí jeden; a potom sa ušetrí ten druhý najdrahší, ktorý možno postrádať, a to je širokouhlý snímač.
Zostane tak hlavný ak nemu buď makro, alebo dvojmegapixelový monochromatický portrétny snímač. V praxi, samozrejme, tieto pomocné snímače sú k ničomu, naopak ten širokouhlý je dosť dôležitý. Skúste si bez neho vyfotiť niečo v miestnosti.
Zjednodušene, hľadajte telefón, ktorý má širokouhlý objektív. Naopak pri hlavnom foťáku nemá príliš cenu riešiť rozlíšenie snímača. To o samotnej kvalite fotoaparátu veľa nehovorí. Relatívne vysoké rozlíšenie snímača (od 40 Mpix) majú v podstate všetky modely v danej cenovej kategórii. Niekoľko ich má dokonca rozlíšenie 108 Mpix. V praxi ho využije predovšetkým ten, kto často vykonáva úpravy v počítači. Ale pozor, plné rozlíšenie sa musí manuálne nastaviť, štandardne sa používa nižšie so zlúčenými pixelmi.
Ak má niečo význam, tak je to optická stabilizácia. Niekoľko málo prístrojov s ňou zoženiete aj v našej cenovej kategórii, ale je to dosť výnimočné. Určite nekúpite telefón s teleobjektívom. Ani nemusíte riešiť svetelnosť hlavného objektívu, väčšina bude mať veľmi slušnú hodnotu. Predný fotoaparát je u väčšiny prístrojov s podobnými parametrami, tu tiež nie je čo riešiť. A či je v priestrele alebo výreze displeja, je len estetická záležitosť.
Na čo si dávať pozor v rámci batérie a nabíjania? Pokračovanie článku je na ďalšej strane.