Povedľa dvojtonového buchara stoja dvestokilové nákovy, z políc a zo stien visia tucty klieští všakovakých veľkostí a tvarov, práve tak aj kladív. Do toho kliny, nity, dláta, zveráky, zváračky, brúsky, ohreblá, vymetáky, hydraulický lis či kladkostroj a mnoho ďalších nástrojov, pomôcok, surovín.
Dielňa mladého umeleckého kováča Viktora Smetku z Hroznovej Lhoty je priam príkladne vybavená. A uprostred tróni, ako sa na kováčsku dielňu patrí, masívna vyhňa. Priestor je presýtený charakteristickou vôňou dymu z kováčskeho uhlia a taveného kovu...
V galérii si pozrite, ako vyzerá jeho práca:
Do najmenších detailov
Viktor Smetka sa „kováčine“ venuje 12 rokov. Nápad pustiť sa do tohto krásneho remesla mu vnukla jeho mamka. Tá ho odmala podporovala v rôznych tvorivých manuálnych prácach, keďže bol prirodzene zručný. Z dielne jej pradeda, miestneho kováča, sa zachovala iba spomienka, ale práve tá bola jedným z rozhodujúcich faktorov výberu povolania. Volanie predkov dokáže byť veľmi silné cez generácie.
Umelecký kováč Viktor zdôrazňuje, že miluje predovšetkým poctivé remeslo. Obdivuje um starých kováčskych majstrov a snaží sa učiť z ich prác. Ale ako mladý človek cíti potrebu robiť veci aj inak, než bolo voľakedy zvykom. Inovatívne. Túži vnášať do starého tradičného remesla niečo nové, moderné, svieže. Skrátka svoje.
Hoci základ kováčskych pracovných postupov sa od železnej doby v podstate nezmenil, postupne
Zostáva vám 77% na dočítanie.