Ľan siaty a konopa siata sa na území Slovenska pestujú odnepamäti. „Využitie týchto rastlín na textilné účely pozná ľudstvo od praveku a pre svoje výborné vlastnosti sa tešia obľube aj dnes,“ komentujú kurátorky Radoslava Janáčová a Ingrid Ondrejičková z Ústredia ľudovej umeleckej výroby.
Priadny ľan sa v minulosti pestoval takmer v celej Európe a až do začiatku 20. storočia bol hlavným materiálom na výrobu tradičného odevu aj na východe a severe Slovenska. Konopa sa pestovala viac na západnom a južnom Slovensku.
„Proces pestovania, zberu i spracovania týchto rastlín bol v minulosti príkladne udržateľný. Priadza z nich je tiež pevná a odolná a ľan je navyše prirodzene antibakteriálny, neelektrizuje a výborne sa farbí.“
Ručné spracovanie rastlinných vláken patrilo na Slovensku po mnoho storočí k dôležitým, až ritualizovaným domácim prácam. Pohľad na časti tradičného ženského a mužského odevu z rôznych regiónov Slovenska – rukávce, čepce, gate, košele, rubáše –, ako aj na úžitkové textílie ako kútne či smrtné plachty a bytový textil, vytvárané formovaním rastlinnej priadze za pomoci rôznych techník (tkanie, vyšívanie, čipkárstvo, modrotlač...) ponúkne návštevníkom nevšedný vizuálny zážitok.
Časovú a vývojovú mozaiku tejto bohatej materiálovej skupiny dopĺňa tvorba súčasných dizajnérov a študentov VŠVU či slovenských firiem Nehera a Modrotlač Rabada. Ľan a konopa sa na pár desaťročí ocitli mimo hlavného prúdu, ale už sú späť. Spĺňajú totiž všetky atribúty pre dokonalé látky budúcnosti. Sú udržateľné, funkčné – a krásne.