Strata hmotnosti je výsledkom energetického deficitu, s pomocou fyzickej aktivity alebo úpravy stravovacích návykov vydávame viac energie, než prijímame. Teoreticky by nám teda malo cvičenie zaručovať chudnutie, lenže v praxi to tak funguje len zriedkakedy. Práve toto zistenie sa stalo východiskom štúdie Kodaňskej univerzity.
„Naznačuje to, že musí existovať istý kompenzačný mechanizmus,“ vysvetľuje jej vedúca autorka Julie Marvel Mansfeldtová na portáli Futurity. Preto sa rozhodla prejsť dvadsaťštyri výskumov, v ktorých hľadala na túto „nezrovnalosť“ odpoveď.
Poľaviť
Jej tím k analýze pristupoval s hypotézou: možno sa ľudia za cvičenie odmeňujú väčšími porciami jedla, pitím, ktoré nám vynaloženú energiu nielen vynahradí, ale dokonca prečísli? Lenže tak to nie je, zistila štúdia. „Je to prekvapivé a ide to proti tomu, čo si mnoho ľudí myslí, ale nie je typické, aby sme s tým, ako cvičíme, zvyšovali množstvo skonzumovaného jedla,“ cituje Mansfeldtovú portál Fox13.
Po vylúčení zvýšenej konzumácie ako vinníka však zostávala ešte iná možnosť. Autorský tím ju nazýva ako NEPA a za touto anglickou skratkou sa ukrýva termín „necvičebná fyzická aktivita“.
Zostáva vám 61% na dočítanie.