Ťažko, až bolestivo prijímate kritiku? Neviete povedať nie? Bojíte sa nesúhlasiť? Máte problém prijať, že sa niekomu nebudete páčiť? Alebo že by vás dokonca niekto nemal rád? Snažíte sa či už v osobnom alebo pracovnom živote všetkým vyhovieť? Dávate prednosť potrebám ostatných pred svojimi?
Tak to možno trpíte syndrómom people pleasing. (Pre bližšiu diagnostiku si urobte test, ktorý je na konci článku.) „U niekoho je to vzorec z detstva, u iného naučené správanie za účelom získania nejakej výhody – pozornosti, náklonnosti alebo lásky. Ale napríklad aj vyššieho postu v práci či v hierarchii inej sociálnej skupiny. Môže to súvisieť aj s nižším vedomím vlastnej hodnoty... People pleasers svojou výkonnosťou ukazujú, čo všetko dokážu a že si zaslúžia pochvalu. Nie od seba, ale od druhých,“ osvetľuje pozadie takého správania koučka a mediátorka Helena Theunissen.
Psychológovia používajú v tejto súvislosti termín "sociotropia" (z angl. sociotropy), čo je osobnostný rys charakterizovaný nadmerným investovaním do medziľudských vzťahov. Títo ľudia majú silnú potrebu spoločenského prijatia. To spôsobuje, že príliš dbajú aj na pocity tých, s ktorými nemajú blízke vzťahy.
Mohlo by sa zdať, že people pleasing je prejav dobráctva, ale vlastne ide o istú formu manipulácie, aj keď s dobrým zámerom. Lenže tá sa nakoniec obracia proti samotnému „zavďačovateľovi“. „Primárne prichádzajú people pleasers o energiu a čas. Paradoxne sa tiež často cítia osamelí. Majú pocit, že „poletujú“ okolo ostatných, ale ich sa nikto na nič neopýta, s ničím im nepomôže. Čo si však spôsobujú tak trochu sami, pretože oni predsa nechcú zaťažovať okolie, ktorému tak často vychádzajú v ústrety. Chorobná snaha potešiť im berie vedomie toho, že sú sami hodnotní, že sa nemusia pretrhnúť, aby takzvane za niečo stáli,“ hovorí Helena Theunissen.
Zostáva vám 84% na dočítanie.