Nie sú ľudia, hovorievalo sa ešte pred zhruba štyridsiatimi rokmi. Vtedy sa tým vysvetľovali ťažkosti socialistického hospodárstva. Dnes by sa toto príslovie mohlo upraviť na nie sú muži. Alebo presnejšie, nie sú mladí muži. Ako tomu porozumieť, keď sa pomer medzi narodenými chlapcami a dievčatami nejako zásadne nezmenil?
Pozrime sa, čo píše o mužoch Wikipédia: „Od praveku zastávali, podobne ako ženy, rozdielnu úlohu v spoločnosti. V lovecko-zberačských spoločnostiach mali muži takmer výhradne na starosti lov na mäso, zatiaľ čo ženy zbierali rastlinnú potravu.“
Pri čítaní nasledujúcich riadkov vám možno napadne, že keby sme sa mali aj dnes spoliehať na lovecký um, pri ktorom by bolo nutné preukázať fyzickú zdatnosť, rozhodnosť a tiež psychickú odolnosť, museli by sme sa asi stať vegetariánmi. Mladí muži totiž podľa všetkého oproti predchádzajúcim generáciám zmäkli.
A to aj tí, u ktorých by ste čakali, že budú vo skvelej kondícii. Teda záujemcovia o profesie, v ktorých sa to akosi predpokladá. Napríklad vojaci. Zvládnuť vstupné testy je totiž pre budúcich dôstojníkov čím ďalej, tým ťažšie.
Ide to dole vodou
„Pred nejakými piatimi rokmi sme boli nútení požadované normy znížiť, pretože čím ďalej, tým väčší počet uchádzačov o štúdium vstupné fyzické testy nesplnil,“ hovorí plukovník Petr Hanák, riaditeľ Centra telesnej výchovy a športu brnianskej Univerzity obrany.
Prioritou je, aby univerzita získala uchádzačov, ktorí disponujú aspoň nejakou fyzickou zdatnosťou, ale to už, bohužiaľ, nemôže byť hlavný ukazovateľ.
Zostáva vám 87% na dočítanie.