Svet je plný ľudí, ktorí prezentujú, dokonca obhajujú rôzne nepravdivé, nekritické či dogmatické presvedčenia, ku ktorým sa dostanú najčastejšie preto, že ich prevzali od iných bez toho, aby si ich sami overili.
Často ide o názory, ktoré dobre zapadajú do ich predsudkov a vyhovujú ich potrebám. Ako sa vyhnúť nebezpečenstvu, že pochabým názorom prepadneme aj my a nebudeme tým zo seba robiť hlupákov, vysvetľuje psychológ Ján Urban.
Svoje názory, často aj pevné presvedčenia, preberajú ľudia často od tých, ktorí nie sú príliš dôveryhodní. Veľakrát sa pri tvorbe názorov riadia aj tým, čo si myslí väčšina. Nezriedka im také názory slúžia na to, aby nimi zdôvodnili a ospravedlnili vlastné záujmy a pocity.
Názory, ktoré tak vznikajú, väčšinou neodrážajú skutočný stav vecí. Pred ich prijatím sa však dá účinne brániť. Ako teda zo seba nerobiť hlupáka? Stačí dodržiavať šesť pomerne jednoduchých zásad.
Pozor na názory lichotiace vášmu sebavedomiu
K názorom druhých by sme nemali pristupovať nekriticky, a to ani vtedy, keď nám lichotia. Ľudia však mávajú sklon veriť názorom a podliehať presvedčeniam, ktoré sú im priaznivo naklonené a zvyšujú im sebavedomie.
Môže ísť aj o názory, ktoré nám prisudzujú vlastnosti, na ktoré môžeme byť hrdí. Vyznievajú sympaticky, pretože posilňujú naše sebavedomie, avšak v skutočnosti nemusia byť pravdivé.
Najčastejšie preto, že ide o názory, s ktorými sa nám niekto snaží zapáčiť, získať si našu priazeň, a tak s nami ľahšie manipulovať. Jednoduchým príkladom je presvedčenie niektorých mužov, že sú nadradení ženám, pretože väčšina vedcov či umelcov sa regrutuje z radov mužov.
Názor, ktorý si možno overiť, si aj overte
Aristoteles patrí nesporne k popredným filozofom. Ani on sa však nevyhol vo svojej dobe rozšírenému omylu, že ženy majú menej zubov ako muži. Tomuto názoru by sa bol ľahko vyhol, keby požiadal pani Aristotelovú, aby ponechala svoje ústa na chvíľu otvorené a zuby jej spočítal.
Neurobil to, pretože veril názorom druhých. Podobnému omylu prepadli aj stredovekí myslitelia, ktorí „vedeli všetko“ o jednorožcoch, hoci žiadneho z nich nikdy nevideli.
Sklon prijať názor, ktorý sme si neoverili, je častým a možno dokonca najčastejším zdrojom našich omylov. Dôvodom je vrodený sklon ľuďom v našom okolí skôr dôverovať ako nedôverovať.
Zostáva vám 68% na dočítanie.