Onedlho si pripomenieme 30. výročie rozdelenia Česko-Slovenska. V čom sme sa za to obdobie od seba vzdialili?
Takmer vo všetkom. Približne platí, že čím viac ideme do minulosti, tým sme si boli podobnejší, od zániku federácie sa naše cesty skôr vzďaľujú. Ukazuje to aj posledný komparatívny výskum, ktorý sme pri 30. výročí Novembra robili spolu so Sociologickým ústavom českej Akademie věd a Inštitútom pre verejné otázky. Keď sa pozrieme na dva aspekty: hodnotenie rozdelenia – to dopadlo v roku 2017 podobne, s tým, že o čosi najnegatívnejší pohľad na rozdelenie bol na Slovensku – a hodnotenie minulého režimu. To naopak dopadlo vo výskume z roku 2019 kontrastne. Ľudia na Slovensku hodnotia minulý režim jasne pozitívnejšie ako v Česku.
Hoci v Česku majú paradoxne v politike komunistov.
Áno, majú politickú stranu s týmto názvom, ale je u nich oveľa jednoznačnejší príklon k tomu, že nový systém je lepší, ako bol ten pred prevratom. Čo sa čísel týka, za veľmi dobrý či skôr dobrý považuje minulý režim 27 percent Slovákov, ale len 13 percent Čechov. A že ten systém bol zlý, alebo skôr zlý, povie u nás 33 percent a v Česku 55 percent ľudí. 36 percent ľudí v našej krajine nie je vyhranených – nepovažuje ho ani za dobrý, ani za zlý.
Máte pre tento rozdiel vysvetlenie?
Z prieskumov nám vychádza, že to môže čiastočne súvisieť s odlišnou skúsenosťou s transformáciou na Slovensku a v Česku. Lebo ak bol v niečom náš ponovembrový vývoj odlišný, jednoznačne to bolo v tom, že v Česku bol prechod hladší. Nezažili si
Zostáva vám 89% na dočítanie.