Doba je rýchla, a tak si dnes nebudeme servírovať žiadne siahodlhé omáčky, ale prejdeme rovno k hlavnému informačnému chodu. No predsa len si, pre istotu, pripomeňme niekoľko (azda samozrejmých) faktov. Najväčšie „liečivé“ účinky stravy sú v jej preventívnom pôsobení a tam by mal smerovať aj náš cieľ: klásť si na taniere a misky také jedlá, ktoré prispievajú k vyváženej výžive.
Teda čo najmenej ultraspracovaných potravín, dostatok zeleniny, ovocia, vlákniny a správny pomer zdravých tukov, bielkovín a sacharidov. A hoci niektoré konkrétne potraviny či jedlá majú potenciál pôsobiť podporne, žiadna nemá takú moc ako farmaceuticky pripravené substancie, najmä pokiaľ ide o také závažné ochorenia ako nádorové, mnohé kardiovaskulárne či autoimunitné.
Takže pokiaľ vám niekto bude tvrdiť, že si rakovinové bujnenie môžete vyhladovať alebo zastaviť popíjaním či jedením toho či onoho, dláždi vám cestu k oveľa väčším problémom. Napriek tomu sa veda neprestáva zameriavať na potenciál, ktorý v sebe jedlo môže skrývať.
Kapusta či bobule
Začnime tam, kde sa jedlo, ktoré kladieme do úst, spracúva. Náš tráviaci systém je takpovediac prvý na rane pri nestriedmosti či nevhodnom zložení. Keď sa začne ozývať, je to neklamný znak, že sa niekde stala chyba. Žalúdku urobíme dobre, ak jeho sliznicu netrápime fajčením, alkoholom, karcinogénnymi produktmi vyprážania či dlhého pečenia.
„Pomáha, keď tráviacemu systému dodávame ochranné protizápalové zložky, ktoré sa nachádzajú v naturálnej ryži, mrkve, ovsených vločkách či čučoriedkach, vhodný je aj banán, bataty a plno iných rastlinných potravín. Napríklad kapustovitá zelenina, takzvaná Brassica family, je zvlášť vhodná pri problémoch so žalúdkom,“ vymenovala hneď niekoľko pomocníkov v rozhovore pre HN magazín praktická lekárka a internistka so zameraním na výživu Alexandra Frolkovičová z poradne Keepwell.
Takisto žlčník by sme nemali zaťažovať neustálym prísunom väčšieho množstva tukov. Pre črevá je zas kľúčová
Zostáva vám 73% na dočítanie.