Dôkladná štúdia, ktorou práca vydaná magazínom BMJ bezpochyby je, bola prekvapivo potrebná. Výskumov, ktoré spájali spracované potraviny s poškodením zdravia bolo síce veľa, lenže ako pripomína portál News Medical, chýbalo im starostlivé a súhrnné preskúmanie, ktoré by vynieslo všeobecnejší súd podložený komplexným náhľadom.
Preto sa do toho pustil početný tím z prestížnych inštitúcií zo Spojených štátov, Francúzska, Írska aj Austrálie. Ich analýza zahŕňa 45 výskumov, do ktorých bolo zapojených 9,9 milióna ľudí. Žiadny z výskumov nebol starší ako tri roky a žiadny nebol financovaný spoločnosťou, ktorá vysoko priemyselne spracované potraviny vyrábala.
Cieľom analýzy bolo ohodnotiť kvalitu a silu dôkazov o tom, že spracované potraviny súvisia s určitými zdravotnými rizikami. Štúdia zistila priame spojenie medzi vysoko spracovanými potravinami a 32 zdravotnými parametrami.
Tie zahŕňali kardiovaskulárne, respiračné, duševné problémy, ťažkosti tráviaceho traktu i metabolického zdravia, rakovinu aj predčasnú úmrtnosť. Vyššie vystavenie organizmu týmto potravinám súviselo s vyšším rizikom predovšetkým kardiometabolických ťažkostí, duševných ťažkostí a predčasnej úmrtnosti.
Kým zistenia medzinárodného vedeckého tímu priblížime podrobnejšie, zhrňme si, o akých potravinách je reč. „Neexistuje dôvod sa domnievať, že sa ľudia na takéto produkty môžu plne adaptovať,“ hovorí pre portál CNN Carlos Monteiro z Centra epidemiologických štúdií saopaulskej univerzity.
Jedlo, ktorému telo nerozumie
Ultraspracovanými potravinami nemáme na mysli napríklad kukuricu v konzerve či múku, ani nakladanú kapustu alebo uhorky. Tie patria do kategórie štandardne spracovaných potravín.
Zostáva vám 70% na dočítanie.