Na horkú chuť cukety a ďalších druhov zeleniny si treba dať pozor. Podľa odborníkov totiž môže konzumácia takejto plodiny ohroziť život. Jeden z posledných prípadov sa odohral v Zlínskom kraji v Českej republike, kde si 54-ročná žena pripravila cuketu zapečenú so syrom a paradajkami.
„Po zjedení asi dvoch tretín sa mi chuť začala zdať horkastá. Bohužiaľ som jedlo celé dojedla,“ uviedla pre médiá s tým, že cuketa pochádzala zo záhrady. Po troch hodinách začala mať bolesti brucha, veľké kŕče a hnačku.
Pozor na horké cukety či uhorky
„Plodiny z čeľade tekvicových produkujú mnoho toxických steroidov so súhrnným názvom kukurbitacíny. Tieto látky je možné rozpoznať podľa chuti. Čím viac je v zelenine toxínov, tým je horkejšia,“ popísal pre portál Lidovky.cz odborník z Ústavu experimentálnej botaniky Akadémie vied ČR Tomáš Moravec.
Pokiaľ predsa len dôjde ku konzumácii vo väčšom množstve, hrozí dotyčnému otrava s horším priebehom. Kukurbitacíny produkujú hlavne uhorky, tekvice, melóny alebo cukety. Tieto toxíny slúžia rastlinám ako ochranná látka proti bylinožravcom
„Najviac ich býva pri stopke a pod šupkou plodu. Má to logiku, pretože rastlina nechce, aby jej plody zjedol niekto skôr, než sú zrelé, a to aj vrátane semien,“ doplnil Tomáš Moravec.
Vplyv na obsah toxínov má niekoľko faktorov. Úlohu v tom môže hrať napríklad aj to, či na rastlinu svietilo celý rok slnko. Dôležité je aj, ako veľmi bola „stresovaná“ – to sa deje v prípadoch, keď
Zostáva vám 56% na dočítanie.