Pizza, špagety alebo taký hamburger. Jedlá, ktoré si niektorí doprajeme možno častejšie ako tuzemskú klasiku. Viete však podľa čoho a kedy vôbec vznikli ich názvy? Na to hľadá odpoveď týždenník 5plus2.
Ako napríklad taká pizza, ktorej sa len v USA ročne predá vyše troch miliárd kúskov. Tak toto celosvetovo obľúbené jedlo má svoje korene už v praveku. Čo všetko ste o pôvode najznámejších a svetovo rozšírených jedlách nevedeli, ako vznikli a kto im dal meno?
Všetko sa dozviete v článku, ktorý priniesol portál iDnes.cz.
"Egyptská" pizza
Jedlo podobné dnešnej pizzi pripravovali aj starí Egypťania či perzskí vojaci, ktorí si piekli chlebové placky z rozdrveného obilia, vody a soli, ktoré potierali olejom a ochucovali syrom a datľami.
Recept sa šíril Stredomorím až nakoniec dorazil do Grécka a odtiaľ do Talianska, kde ho pomenovali „picea“. Obyvatelia v okolí Neapola tak označovali pečené placky z kysnutého cesta, na ktoré sa kládli ďalšie ingrediencie.
Pizza sa zrodila z praktických dôvodov, v mnohých kultúrach sa zachovali zmienky o plochom chlebe pre tých, ktorí si nemohli dovoliť taniere, či to už boli chudobní ľudia alebo pocestní.
Dôkaz, že išlo o frekventované staroveké jedlo, je možné nájsť v epose Aeneas, ktorý spísal rímsky básnik Vergílius niekoľko desaťročí pred naším letopočtom. Príbeh bájneho hrdinu Aenea, ktorý utiekol z horiacej Tróje a mieril do Talianska, opisuje jednu z jeho tamojších zastávok.
Hrdina so svojou posádkou si v jednej chvíli posadali pod strom,
Zostáva vám 70% na dočítanie.