Celkom na začiatok máme jednu dobrú správu. Vyzerá to, že v bezpečnosti potravín sa u nás blýska na lepšie časy. Aspoň podľa údajov portálu Food Safety News, online platformy zaoberajúcej sa celosvetovo bezpečnosťou potravín.
Podľa správy, ktorú vydala v polovici januára, na Slovensku poklesol výskyt niektorých ochorení spôsobených vírusmi, baktériami a parazitmi, ktoré sa na ľudí prenášajú zo zvierat prostredníctvom potravy alebo vody.
V roku 2020 bolo celkovo hlásených 17 067 prípadov v porovnaní s 26 999 v roku 2019 a počet ohnísk klesol z 902 na 380. Najviac ochorení spôsobil kampylobakter (Campylobacter), no najčastejšie sa vyskytovala Salmonella, pričom salmonelóza potrápila najviac deti od jedného do štyroch rokov.
Klesol aj počet prípadov listeriózy či chorôb spôsobených baktériamu E.coli, ale aj stafylokokmi. Najrizikovejšie z hľadiska počtu nálezov boli klíčky,
čerstvé mäso, mlieko a mliečne výrobky a „potvorky“ spôsobujúce bruchabôľ či ďalšie podobné „radosti“ sa šírili najmä v lete. A hoci nás tieto informácie môžu tešiť, rozhodne netreba zaspávať na vavrínoch. Pretože rizík číhajúcich v jedle je stále dosť. A rozhodne medzi ne nepatria iba tie prenosné zo zvierat. Kde sa teda skrývajú a ako sa im pokiaľ možno vyhnúť? Pozrime sa na to.
Dve dosky a čistota
Slová jed a jedlo od seba delí len jedna slabika. Rovnako tenká vie byť hranica medzi hltom prinášajúcim okrem pôžitku aj potrebné živiny a najmä zdravie a tým, ktorým si môžeme zarobiť na rozmanité problémy.
Samozrejme, netreba panikáriť a kaž...
Zostáva vám 85% na dočítanie.