Najchudobnejší obyvatelia Filipín prišli s vlastným kulinárskym vynálezom, píšu Lidovky. Býva hlavným a často aj jediným poriadnym jedlom pre obyvateľov zabudnutých častí veľkých filipínskych miest, upozorňuje vo svojej videoreportáži britská BBC.
Hlavnou súčasťou sú zvyšky z jedál
Ide hlavne o mäso, ktoré reštaurácie a podniky rýchleho občerstvenia vyhadzujú ako odpadky. Zberači, ktorí vyberajú odpadkové koše a prehrabávajú sa na skládkach, pracujú takmer nepretržite.
Hľadajú vyhodené zvyšky, najčastejšie nachádzajú zle obrané stehienka a krídelká z veľkých fast foodov. Za túto prácu dostávajú plat - za týždeň si zarobia okolo šesť 6 dolárov (v prepočte necelých 5 eur). Kuchár z nájdených zvyškov uvarí a predá jedlo.
Samotné vrecúško nájdeného mäsa má hodnotu v prepočte zhruba 0,40 eur. Kuchár najprv oberie všetko mäso a uistí sa, že sa do pokrmu nedostala žiadna kosť. Mäso starostlivo umyje vo vode, niektorí na odstránenie špiny a baktérií používajú dezinfekčné prostriedky.
Zvyšky sa musia najskôr poriadne povariť. Kuchár potom mäso primieša do pripravenej omáčky, prípadne pridá zeleninu či ďalšie nájdené ingrediencie a všetko uvarí.
Pagpag sa často podáva s ryžou. Cena jedla sa odvíja od obsahu mäsa. Jedna porcia hotového pokrmu vyjde priemerne na 0,16 eur.
Dobrá voľba je dôležitá
Hoci miestni obyvatelia považujú tento pokrm za veľmi chutný, aj oni si starostlivo vyberajú, u akého kuchára sa najedia. Musia si byť istí bezpečnosťou.
Predídu tým prípadným závažným zdravotným problémom. Riziko salmonely a ďalších ťažkostí je totiž veľmi vysoké. Odborníci tiež varujú pred častou konzumáciou deťmi.
V prípade, že jedia iba toto recyklované jedlo, môžu ich telu chýbať živiny dôležité pre rast a vývoj. Niektoré rodiny však často nemajú inú možnosť a pagpag je jediné jedlo, ktoré si môžu dovoliť.