Nasledujúce vety nie sú žart: „Aj v minulom roku nám pribudli desiatky sťažností na zvuky a pachy vidieka. (Prisťahovalcom) vadí napríklad kikiríkajúci kohút, vyzváňajúce kostolné zvony, stádo dobytka s kravskými zvoncami, pach hnoja, kačice alebo prejazdy poľnohospodárskej techniky.“
Na svojom Facebooku ich zverejnila česká agrárna komora, čo je spolok združujúci poľnohospodárov, lesníkov, včelárov a výrobcov potravín. Prezident komory Jan Doležal potom doplnil: „Podobných sťažností z roka na rok pribúda. Ľudia akoby si neuvedomovali, že poľnohospodárstvo je tradičný odbor a bez prejavov, ktoré sú charakteristické pre rastlinnú výrobu a chov hospodárskych zvierat ho nemožno prevádzkovať.“
Snom väčšiny obyvateľov miest je vlastniť nejakú nehnuteľnosť v prírode, kam by sa dalo chodiť cez víkendy, sviatky a prázdniny, prípadne sa na vidiek rovno presťahovať. A čoraz viac ich tento sen uskutočňuje. Pribúda tých, ktorí už zistili alebo práve zisťujú, že obyvatelia mesta a obyvatelia vidieka sú trochu odlišné živočíšne druhy, a pokiaľ žijú v tesnej blízkosti, ide o veľmi krehké vzťahy.
Teraz si ujasníme, čo tieto vzťahy najčastejšie narúša. Na zjednodušenie budeme používať výrazy prisťahovalec, prípadne obyvateľ veľkého mesta a dedinčan. Nie, nejde o nič vulgárne, takto sa totiž tieto skupiny navzájom bežne nazývajú.
Zvony: Prisťahovalec či mešťan chce ráno spať a nechápe, prečo ho budia kostolné zvony. Dedinčan nechápe, ako taký prirodzený jav môže niekomu prekážať. V niektorých obciach prisťahovalci dokonca písali petície proti zvoneniu o šiestej či o siedmej ráno, problém sa preberal na zastupiteľstvách a farári za ranné zvonenie tvrdo a nekompromisne bojovali.
Kohúty: „Mám za sebou roky boja s Pražanom. Prekážal mu kohút.
Zostáva vám 83% na dočítanie.