Slovenského europoslanca Martina Hojsíka z frakcie Obnovme Európu (RE) zvolili v utorok v Štrasburgu poslanci Európskeho parlamentu za jedného zo 14 podpredsedov európskeho zákonodarného zboru, informuje o tom osobitný spravodajca TASR.
"Je to ocenenie jeho dlhoročného zápasu za kvalitné životné prostredie aj za hodnoty slobody a demokracie v celej Európe," uvádza podľa tlačovej správy predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. “Martin je môj blízky kolega, boli sme spolu pri zakladaní PS a má veľký podiel na tom, že zelené témy sú súčasťou našej identity,” vyzdvihol.
Opätovné zvolenie Hojsíka do vedenia EP považuje predseda PS za "ocenenie nielen pre krajinu, ale aj pre samotné Progresívne Slovensko".
"Ide o tajnú voľbu a nič v nej nie je isté. Takže rozhodne som neočakával zvolenie v prvom kole za samozrejmosť. Veľmi si vážim dôveru od kolegýň a kolegov. Výsledok ukazuje, že ako Progresívne Slovensko sme jasne ukotvení v strede toho, čo sa deje v Európe. Pomáhame tvoriť budúcnosť Európy a Slovenska a nesedíme niekde v kúte," povedal Hojsík bezprostredne po ohlásení výsledkov.
Hojsík získal od europoslancov 393 hlasov, pričom na zvolenie mu ich stačilo 333. V prvom kole zvolili celkovo 11 podpredsedov, najviac hlasov (604) získala Sabine Verheyenová z Európskej ľudovej strany (EPP). Nasledovať bude druhé kolo hlasovania, obsadzovať sa budú ešte zvyšné tri miesta.
Podpredsedom EP bol Hojsík aj v predošlom funkčnom období od roku 2023, keď nahradil na tomto poste Michala Šimečku. Hojsík bude súčasťou predsedníctva EP, ktoré pozostáva z predsedu, 14 podpredsedov a štyroch kvestorov. Funkčné obdobie členov predsedníctva je dva a pol roka.
V predošlom funkčnom období pôsobil Hojsík aj vo výboroch pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM). V júnových eurovoľbách získal 89 084 prednostných hlasov, čo bolo o približne 61-tisíc viac ako v roku 2019.
Predsedníctvo je zodpovedné za bezproblémové fungovanie EP. Vypracúva napríklad predbežný návrh rozpočtu parlamentu a rozhoduje o administratívnych, personálnych a organizačných záležitostiach EP.
Podpredsedovia navyše v prípade potreby zastupujú predsedu EP - predsedajú plenárnym zasadnutiam alebo reprezentujú europarlament na rôznych slávnostiach či oficiálnych aktoch.