Úspech Progresívneho Slovenska i Smeru, ale aj Republiky. Stredopravé strany za bránami europarlamentu a na slovenské pomery vysoká volebná účasť. Rast protieurópskych populistov po celej Únii a pád francúzskej vlády ako priamy dôsledok neúspechu tábora prezidenta Emmanuela Macrona. Aj toto ukázali voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa v krajinách dvadsaťsedmičky uskutočnili uplynulý víkend.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, v čom sa posilní pozícia Progresívneho Slovenska v europarlamente, ako dopadli protieurópski populisti u našich najbližších susedov aj prečo je veľkým varovaním nárast krajnej pravice v západnej Európe.
1. V čom sa posilní pozícia Progresívneho Slovenska?
Víťazstvo hlavnej opozičnej politickej sily vo voľbách do Európskeho parlamentu nie je až takým prekvapením. Progresívne Slovensko v koalícii so SPOLU získalo najväčší počet hlasov už v prechádzajúcich eurovoľbách v roku 2019. Aj vtedy porazilo Smer, ktorý za ním zaostal o necelých päť percent. A tu sa podobnosť tohtoročných volieb s tými spred piatich rokov nekončí – kým vtedy skončili tretí s vyše 12-percentným výsledkom Kotlebovci – ĽSNS, tentoraz dosiahla prakticky rovnaký zisk Republika.
Politológovia majú jasno v tom, prečo sa medzi víťazov zaradili práve tieto strany. Európske voľby sa oproti tým národným vyznačujú istými špecifikami. „Zvyknú v nich uspieť strany s výraznejšou európsku agendou vo svojom programovom portfóliu. A to tak pozitívnou, ako aj negatívnou,“ vysvetľuje pre HN Grigorij Mesežnikov, spoluzakladateľ a prezident Inštitútu pre verejné otázky.
Otvorené zostáva, akú úlohu budú slovenskí poslanci zohrávať v novom zložení Európskeho parlamentu. Smeru aj Hlasu bolo po národných voľbách na Slovensku na jeseň minulého roka pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov – za to, že vytvorili koalíciu s SNS. Europoslanci takýchto strán sa stávajú nezaradenými, čo v praxi znamená, že majú výrazne znížený politický výtlak a vplyv v europarlamente. Je to i prípad maďarskej vládnej strany Fidesz.
Smer tentoraz očakáva, že päť jeho europoslancov bude súčasťou politickej skupiny v Európskom parlamente. Jeho znovuzvolená europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová počas nedeľňajšej volebnej noci, ktorú v Bratislave na petržalskej strane Dunaja zorganizovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, potvrdila, že strana sa bude snažiť o návrat do socialistickej frakcie.
Zostáva vám 64% na dočítanie.