Tohtoročný 19. ročník medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Globsec bude namiesto Bratislavy v Prahe, záštitu nad ňou prevzal český prezident Petr Pavel. Informovala o tom mimovládna organizácia Globsec, ktorá konferenciu organizuje.
Organizácia, ktorá v uplynulých mesiacoch čelila kritike niektorých slovenských vládnych politikov vrátane premiéra Roberta Fica, označila zmenu miesta konania akcie za výsledok dlhodobej snahy o rozšírenie svojich aktivít naprieč strednou Európou. V Prahe bude konferencia na prelome augusta a septembra.
Praha ako ideálne miesto
Na Globsecu, ktorý je obdobou Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, pravidelne vystupovali poprední európski politici a zúčastnili sa jej aj predstavitelia Česka a Slovenska. Napríklad vlani na Globsecu s prejavom vystúpil francúzsky prezident Emmanuel Macron.
"Rozhodnutie uskutočniť tento rok Globsec Forum 2024 v Prahe je symbolickým krokom k intenzívnejšej regionálnej spolupráci. Bohatá história a strategický význam Prahy z nej robia ideálne miesto na podporu medzinárodného dialógu a šírenia konštruktívneho hlasu strednej Európy," povedal prezident Globsecu Róbert Vass.
"Globsec je významná medzinárodná konferencia prispievajúca ku kultivácii dialógu o otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorá je v dnešnom svete veľmi potrebná. Teším sa, že tento rok sa uskutoční v Prahe a že tým zvýrazní svoj stredoeurópsky rozmer," uviedol v tlačovej správe Globsecu český prezident Pavol, ktorý svoju záštitu nad akciou podpísal v pondelok.
Chcú rozvíjať Tatra Summit
Globsec otvoril v uplynulých rokoch svoje kancelárie vo Viedni, Kyjeve, Bruseli a nadácii vo Washingtone. Na Slovensku chce rozvíjať už skôr organizovanú konferenciu Tatra Summit.
Organizácia v minulosti upozorňovala, že Bratislave chýba kongresové centrum; konferenciu Globsec hostil v Bratislave jeden z hotelov na nábreží Dunaja, časť programu bola tiež na lodi a vo veľkom stane.
Po minuloročnom vymenovaní štvrtej vlády premiéra Fica niektorí vládni politici Globsec kritizovali. Sám Fico vlani oznámil, že peniaze na podporu Globsecu štát použije na iný účel. Rovnaký krok požadoval aj predseda SNS Andrej Danko, ktorý vlani tvrdil, že proti zastaveniu štátnej pomoci Globsecu bol predseda tretej vládnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Štát pomáhal Globsecu tiež napríklad pri zaistení ochrany účastníkov konferencie a pri preprave významných hostí.
Fico ešte v roku 2012, kedy bol druhýkrát slovenským premiérom, označil konanie Globsecu v Bratislave za veľký diplomatický úspech Slovenska. Sám sa konferencie opakovane zúčastnil.