Od prelomu minulého a tohto roka pracujete v kyjevskej pobočke organizácie Globsec. Komunikujete s Ukrajincami o aktuálnom vývoji v Rusku? Ako vnímajú nedávny pokus o protivládny puč zo strany šéfa Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina?
S Ukrajincami sa rozprávam neustále, keďže aj to je náplňou mojej práce. A to i keď som v zahraničí. V utorok som bol napríklad členom Európskeho parlamentu v Bruseli referovať o odmínovaní Ukrajiny, mentálne som však stále zostal v Kyjeve. Nastavenie tamojších ľudí je dnes primárne také, že keď sa dvaja vaši nepriatelia bijú, tak do toho hlavne netreba zasahovať. Ukrajinci sledujú situáciu a vyhodnocujú, aké nové slabosti ruského systému sa v posledných dňoch a týždňoch odhalili. Predpokladám teda, že základom ich ďalšieho postupu bude využívať tieto slabosti v rámci naštartovanej ofenzívy.
V uplynulých dňoch sa objavili správy, že ukrajinská armáda dosahuje významné územné zisky pozdĺž celého frontu. Môžu jej aj zmätky na ruskej strane vliať novú energiu do protiofenzívy?
Z toho, čo viem od ľudí, s ktorými sa na túto tému rozprávam, tak hlavná časť tohtoročnej ofenzívy sa ešte stále nezačala. Teraz máme možnosť sledovať takzvané shaping operations, teda operácie zamerané na nastavenie frontovej línie. Vidíme tiež testovacie útoky, ktoré majú za cieľ odhaliť ruské slabosti po celej dĺžke frontu. To sa Ukrajincom podarilo napríklad vďaka spolupráci s ruskými partizánskymi jednotkami, ktoré zaútočili v Belgorode.
Zostáva vám 87% na dočítanie.