Plénum sa znovu presekávalo smršťou parlamentných a vládnych návrhov. Samotné hlasovanie bolo mierne zmätočné, predseda Národnej rady Boris Kollár totiž krátko pred hlasovaním prijal mnohé procedurálne návrhy, ktoré pozmenili program schôdze. Väčšina programu bola odložená na štvrtok, avšak termínované body stihli poslanci prejsť už v utorok. Medzi ne bola zaradená ďalšia časť školského zákona, tentoraz týkajúca sa telesnej výchovy.
Do platnosti vstúpil vládny návrh podaný za pomoci bývalého tenistu a teraz poslanca za klub OĽaNO Karola Kučeru, podľa ktorého budú školy povinné zaviesť minimálne tri hodiny telesnej výchovy a dve hodiny ďalších pohybových aktivít týždenne.
„Dôležité na tom je, že sme sa ako Slovensko zaradili medzi krajiny, ktoré naplnili výzvu európskeho parlamentu z konca roka 2007. Boli sme jediná krajina v Únii, ktorá si znížila časovú dotáciu hodín rok nato,“ komentoval schválenie zákona Kučera. Zároveň sa tým napĺňa koncepcia športu z marca 2021, ktorú navrhol ešte kabinet Branislava Gröhlinga. Tá ideálne počítala až s jednou hodinou denne. „Toto bol krok vpred,“ vyjadril sa Kučera.
Bývalý minister bol proti
Opačný názor ako poslanec Obyčajných má však bývalý minister – Branislav Gröhling, ktorý hlasoval proti návrhu. „Ak v každom ročníku pridáme jednu hodinu telesnej výchovy, niekde ju musíme zobrať. Znamená to menej matematiky, informatiky či jazykov. A to sú predmety, ktoré dnes žiaci nevyhnutne potrebujú,“ vysvetľuje exminister. Podľa neho sú všetky predmety dôležité, no otázne sú aj kapacity. Kým bežná škola zvýšenie hodín môže zvládnuť, tie veľké s desiatkami tried by to podľa Gröhlinga nemali ako ľudsky, časovo ani priestorovo zorganizovať.
Zostáva vám 55% na dočítanie.