Vedec a bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík kritizuje postup politikov pri riešení krízy s koronavírusom. Podľa neho by sa mali opierať o vedecké poznatky, všetky ostatné postupy označil šarlatánstvom.
"Naša krajina je v rukách amatérov a som značne opatrný v optimizme, či sa to zmení aj po výmene vlády. Vlastne celá naša krajina je nekonečným morom nekompetentnosti, dezorientovanosti a šarlatánstva, v situácii, keď vypukla pandémia," píše Mistrík v statuse na Facebooku.
Pripomenul vedecké štúdie, ktoré vyšli v prestížnych zahraničných časopisoch, ktoré na základe matematického modelu "môžu zásadným spôsobom prispieť k poznaniu, čo sa deje, aké opatrenia treba prijať a využiť ich spätnú väzbu pri rozhodovaní o osude jednotlivých krajín."
Ako uvádza Mistrík, tieto vedecké články riešia aj to, ako merať úspešnosť opatrení proti šíreniu vírusu. Autori v práci vysvetľujú, že "pochopenie predchádzajúcej dynamiky prenosu infekcie a vyhodnocovanie opatrení je kritické pre odhad potenciálu pokračovania prenosu a pre posúdenie epidemiologickej situácie v nových oblastiach."
V tejto súvislosti Mistrík krituzuje postup slovenských politikov či už z koalície alebo opozície. Politici podľa neho neifnormujú na základe objektívnych informácií, ale svojich vlastných pocitov. "Krajina stojí nad priepasťou, ale táto amatérska skupina si ani nevie predstaviť, že vo svete existuje aj vedecký pokrok," píše.
O takýchto veciach by sa podľa neho malo rozhodovať kompetentne na základe vedeckých dát. "Počúvajúc vrcholných politikov tak na jednej ako aj druhej strane je celkom evidentné, že netušia, kedy a ako mali reagovať, kedy a či zaviesť karanténu na mestá, či na krajinu, či a do akej miery treba identifikovať pohyb osôb, nehovoriac, že netušia aké nástroje treba pri rozhodovaní využiť, v akej miere treba diagnostikovať a tak ďalej," kritizuje ďalej.
Slovensko podľa Mistríka čelí najväčšej kríze od jeho vzniku a nikoho "ani len nenapadlo aspoň trošku podriadiť konanie vedeckým metodikám."
"Neostáva nám nič iné, ako sa bezradne prizerať tomu šialenému politickému divadlu a s hrôzou sledovať, na akých zdevastovaných základoch, personálnych aj inštitucionálnych, naša krajina stojí," kritizuje ďalej vedec.
Podľa neho by sa mali zhromaždiť všetci domáci vedci a mali by im byť pripravené podmienky na to, aby sa darilo zhromažďovať čo najviac informácií, ktoré môžu pomôcť obyvateľom, lekárom a všetkým, ktorí robia zásadné rozhodnutia.