Teda že neplatí tvrdenie, že leniví ľudia majú sklon k obezite. A potvrdili, že strava má priamy súvis s pocitom únavy či letargiou. Vedci sledovali 32 samíc potkanov - počas šiestich mesiacov jednu polovicu kŕmili štandardnou, nespracovanou stravou, napríklad mletou kukuricou. Druhá polovica dostávala stravu, ktorá je ekvivalentom rýchleho občerstvenia - teda bohatá na prebytočný cukor a tuky.
Už po troch mesiacoch vedci pozorovali významný rozdiel v hmotnosti potkanov. Samozrejme, skupina kŕmená fast foodom výrazne pribrala na váhe. „Jeden druh stravy viedol k obezite a druhý nie,“ hovorí Aaron Blaisdell, profesor psychológie na UCLA College of Letters and Science. Experimenty podľa neho tiež naznačujú, že únava môže vyplývať z nezdravej stravy.
V rámci tejto štúdie totiž potkany dostali úlohu, v ktorej sa po stlačení páčky dostali k extra dávke potravy alebo vody za odmenu. Potkany s nezdravou stravou mali o poznanie zhoršenú výkonnosť oproti chudým, pričom potrebovali tiež podstatne dlhšie prestávky, kým sa k úlohe vrátili.
Po šiestich mesiacoch zvieratám stravu vymenili - obézne potkany dostávali deväť dní zdravú stravu a štíhle nezdravú. U obéznych nenastala žiadna zmena - zvieratá ani neznížili váhu, ani sa im nedarilo lepšie v zadanej úlohe. Ani štíhle potkany dramaticky nestučneli a pri plnení úlohy sa im darilo rovnako dobre ako predtým. Podľa vedcov to dokazuje, že občasné vybočenie z normálneho stravovania nie je problém, tým je dlhodobé zanedbávanie zdravej stravy. A práve to vedie k obezite a kognitívnym poruchám.
„Ľudia s nadváhou sú často stigmatizovaní ako leniví, ktorým chýba disciplína," hovorí Blaisdell. „Naše výsledky však naznačujú, že to nie je správna úvaha. Lenivosť je skôr dôsledkom ako príčinou obezity“. Ďalším varovným signálom je aj skutočnosť, že obézne potkany častejšie trpeli nádormi a aj ochorenia mali u nich ťažší priebeh.
Zdroj: sciencedaily.com