Masáž by sa dala charakterizovať ako súbor hmatov, ktorými masér ovplyvňuje napätie kože, podkožia, svalov a fascií (svalových obalov), a to ako v zmysle uvoľnenia, tak aj nabudenia.
Kedy to nemá bolieť
„Masáž je väčšinou relaxačná procedúra, ktorá sa líši podľa typu. Z hľadiska pacienta, je to pasívna procedúra. Zatiaľ čo fyzioterapia využíva rôzne techniky a metodiky, pri ktorých sa pacient aktívne zapája,“ vysvetľuje pre Lidovky.cz Klára Moravcová, vedúca fyzioterapeutka Rehabilitačnej kliniky Malvazinky.
Zatiaľ čo masér „len“ masíruje mäkké časti tela, fyzioterapeut, ktorý odbor vyštudoval, sa na vás pozerá komplexne – sleduje váš pohyb, držanie dela, odhalí zlé pohybové stereotypy a je schopný vám pomôcť v oveľa širšom spektre oblastí, než len v práci so svalom.
Rozhodne je však dôležitá spolupráca pacienta, ktorý s fyzioterapeutom cvičí a cviky by mal následne vykonávať aj doma. Pri masáži človek nemusí byť aktívny. Len leží, sedí alebo stojí a nechá sa „opečovávať“.
Ide o relaxačnú procedúru, pri ktorej by mal byť uvoľnený a cítiť sa príjemne. Aj keď niekedy masáž bolí, to keď sa masér snaží uvoľniť zatnuté svaly a takzvané trigger pointy – bolestivo stiahnuté svalové vlákno, ktoré vzniká zvýšeným dráždením a býva v podobe uzlíka vo vnútri svalového snopca. Veľa pacientov však súhlasí s tým, že je to bolesť príjemná, po ktorej sa väčšinou dostaví vytúžené uvoľnenie a úľava.
„Klient väčšinou cíti tlaky na začiatku, keď masér siahne na boľavé miesta, na konci masáže by už žiadnu bolesť pociťovať nemal. Naopak deň či dva potom sa môže mierna, skôr tupá bolesť dostaviť a to je v poriadku, je to signál, že masáž bola dostatočne účinná,“ potvrdzuje Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka pražskej Fyziokliniky.
Športová...
Zostáva vám 85% na dočítanie.