Bolesť hlavy môžeme deliť podľa najrôznejších kritérií. Môže byť mierna, prudká, pulzujúca či bodavá, niektoré typy útočia za očami, iné v spánkoch a ďalšie cítime za čelom.
Najdôležitejším aspektom, podľa ktorého lekári triedia bolesti hlavy, je však delenie na primárne a sekundárne. Zjednodušene povedané, príčinou primárnych bolestí hlavy sú stavy, ktorých názvy bolesť hlavy prakticky symbolizujú.
Pre migrénu, bežnú tenznú bolesť hlavy alebo cluster headache (klastrovú bolesť hlavy) je hlavným, niekedy dokonca jediným príznakom. Sú nepríjemné, ale obmedzujú sa na pôsobenie práve v oblasti hlavy a nesignalizujú iný, hlbší systémový problém.
U sekundárnych bolestí hlavy je naopak cefalea alebo bolesť hlavy jedným z príznakov, ktorými sa prejaví iná, špecifická diagnóza.
Pokiaľ trpíme niektorou z primárnych bolestí hlavy, neznamená to ale, že ju nemôžeme nijako ovplyvniť. Práve naopak. Migrénu aj ostatné typy bolesti môže zapríčiniť alebo zhoršiť svalová disbalancia, nevhodná strava, zlý pitný režim, nedostatok pohybu či všeobecne nezdravý životný štýl.
„Spúšťačov bolesti hlavy je mnoho, existujú však dva významné faktory, ktoré môžu spadať do kompetencie fyzioterapeuta, sú to – príznačné dnešnej dobe – neprirodzené držanie hlavy a krčnej chrbtice alebo preťažené žuvacie svaly a čeľustný kĺb,“ popisuje hlavná fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bielková. Niektoré príčiny môžu byť až banálne.
Typov je viac
„Niekoľkohodinová práca pri počítači, dlhé sedenie za volantom, ale aj mnoho manuálne zameraných pracovných pozícií núti človeka držať hlavu v dlhodobom predsune a zároveň hornú krčnú chrbticu v miernom záklone,“ ho...
Zostáva vám 85% na dočítanie.