Dlhotrvajúce zdravotné komplikácie v nadväznosti na ochorenie covid-19 zďaleka nehrozia len tým, ktorí boli pri nákaze koronavírusom vážne chorí, naznačuje rozsiahla štúdia zo Spojených štátov.
Asi tri štvrtiny z desaťtisícov zahrnutých pacientov s takzvaným dlhým covidom podľa nej neboli v akútnej fáze natoľko chorí, aby museli byť hospitalizovaní.
Denník The New York Times označuje zistenia za zarážajúci dôkaz o vážnych a pretrvávajúcich dôsledkoch covidu-19.
Nie je vôbec ojedinelý
Analýza od neziskovej organizácie FAIR Health, ktorá mapuje fungovanie zdravotnej starostlivosti v USA, je ďalšou črepinkou postupne sa črtajúcej skladačky o post-covidových ťažkostiach, na ktoré sa pacienti sťažujú od prvých mesiacov pandémie.
Teraz sa zdá, že príznaky môžu zasahovať prakticky celý organizmus od mozgu až po trávenie, pacienti s nimi bojujú aj dlhšie ako rok a že tieto komplikácie nie sú nijako výnimočné. Vládny kontrolný úrad v USA v marci upozornil na odhady, podľa ktorých sa môžu týkať desať až 20 miliónov Američanov.
Štúdia FAIR Health sa týkala asi 78 000 ľudí, u ktorých bola medzi októbrom 2021 a tohtoročným januárom použitá novokodifikovaná diagnóza "nešpecifikovaného post-covidového ochorenia".
"Väčšina (75,8 percenta) pacientov, u ktorých takto diagnostikovali postcovidové ochorenie, nebola s covidom-19 hospitalizovaná," uvádzajú autori.
Taktiež konštatujú, že tento podiel bol vyšší u žien ako u mužov a že najčastejšie bola diagnóza s označením "U09.9" použitá u zástupcov vekovej skupiny od 36 do 50 rokov.
Aj ľahší priebeh ochorenia je rizikový
Podľa NYT ide o nový dôkaz o tom, že akokoľvek je po vážnom priebehu covidu-19 riziko dlhodobých ťažkostí vyššie, ochromujúce príznaky dlhého covidu môžu zažívať aj ľudia po miernom alebo stredne vážnom priebehu, ktorí tvoria drvivú väčšinu nakazených.
Televízia MSNBC zase v komentári usudzuje, že výsledky od FAIR Health prináša "zlú správu v zásade pre každého".
"Vytvára to pandémiu ľudí, ktorí neboli hospitalizovaní, a predsa skončili s takýmto hendikepom," komentoval nové dáta odborník na infekčné choroby z Pensylvánskej štátnej univerzity Paddy Ssentongo, ktorý sa na štúdii nepodieľal.
Upozorňoval pri tom na ďalší zo záverov FAIR Health, podľa ktorého skoro tretina pacientov s dlhým covidom nemala v záznamoch skoršie chronické ťažkosti.
Ssentongo povedal, že by očakával výrazne nižší podiel takýchto prípadov. "Sú to ľudia, ktorí boli zdraví a teraz hovoria: Niečo so mnou nie je v poriadku," povedal.
U každého iný
Intenzita príznakov a ich trvanie sa môže prípad od prípadu výrazne líšiť, pričom v extrémnej podobe dlhý covid znamená mnohomesačnú neschopnosť pracovať alebo napríklad riadiť auto, opísala minulý týždeň reportérka NYT.
Experti údajne evidujú asi 200 rôznych príznakov od kašľa a problémov s dýchaním cez zrýchlený srdcový tep a únavu až po zhoršenie pamäti a ďalších kognitívnych schopností označované niekedy ako "zahmlenie mysle".
Dozorný úrad GAO vo svojej správe pripomína, že "postvírusové" syndrómy sú zdokumentovaným sprievodným javom mnohých infekcií.
O príčinách problémov po covide-19 však stále vedci nemajú jasno, pričom sa pracuje predovšetkým s teóriami okolo zápalového pôsobenia koronavírusu SARS-CoV-2 alebo reakcie imunitného systému.
Neistota pretrváva aj vo vzťahu k faktorom zvyšujúcim riziko dlhého covidu alebo účinku vakcinácie.
Napriek týmto medzerám v poznatkoch zaznievajú hlasy, podľa ktorých je potrebné danú tému zdôrazňovať. "Neistota obklopujúca dlhý covid musí byť vysvetľovaná verejnosti," napísala dvojica docentov filozofie Danielle Wennerová a Gabriela Arguedas Ramírezová v komentári na webe STAT News, ktorý sa špecializuje na zdravotnícke témy.
"Ignorovanie dlhého covidu pripravuje verejnosť o vedomosti potrebné na pochopenie rizík spojených s rôznymi aktivitami, robenie informovaných rozhodnutí o podstupovaní rizík a na pochopenie toho, čo sa s nimi deje, keď sa dlhší čas necítia dobre," uviedli.