Pohodlne sa usaďte, prípadne si ľahnite na chrbát a postupne uvoľnite celé telo. Potom sa pokúste ovládnuť myšlienky a sústrediť sa na svoj dych, poprípade na jeden bod, na ktorý upriete zrak. Alebo bdelo sledujte všetky vnemy z okolia, no nijako ich nehodnoťte, nedajte sa nimi ovplyvniť, iba ich vľúdnym spôsobom berte na vedomie.
Zostávajte pri tom nehybní a snažte sa, aby sa myšlienky nerozleteli a vy aby ste neprešli do denného snenia. Ak sa vám to podarí, meditujete. Počiatky umenia meditácie by sme mali hľadať už v praveku, v experimentoch vtedajších šamanov so zmenenými stavmi vedomia. Získané poznatky od nich prevzali a ďalej rozvíjali jogíni.
Oni ani šamani nemali k dispozícii metódy vedeckého skúmania a prístroje merajúce mozgovú aktivitu. Čím, naopak, oplývali, bol čas. Jedna generácia za druhou po tisíce rokov používala svoju myseľ ako skúmaný objekt aj ako nástroj, ktorý im výskum umožňoval. Prísna sebareflexia a detailné sledovanie vlastných myšlienok a pocitov im pomohlo dostať sa pri ovládaní mysle možno oveľa ďalej, ako dokážu súčasní psychológovia.
Spustite aplikáciu a uvoľnite sa
Meditácia nabrala za posledné roky na popularite.Praktizujú ju celebrity – napríklad Oprah Winfrey, Hugh Jackman, Paul Mc- Cartney a, samozrejme, Richard Gere, vyznávač budhizmu a blízky priateľ dalajlámu. Slávny herec vyhlásil, že mu meditácia pomáha zbavovať sa stresu. Spoľahlivých prieskumov, ktoré by prinášali konkrétne čísla, koľko „bežných“ ľudí sa meditácii venuje, existuje len veľmi málo. Skôr sú k dispozícii hrubé odhady.
Server ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.