Analýza údajov zhromaždených pomocou najmodernejšej metodológie – vrátane podrobných satelitných snímok a meraní z viac ako 1 400 pozemných monitorovacích staníc – odhaľuje hrozný obraz špinavého vzduchu, pričom ľudia žijú v oblastiach s veľmi škodlivým znečistením jemnými časticami, ktoré presahuje stanovené usmernenia Svetovej zdravotníckej organizácie. Takmer dve tretiny žijú v oblastiach, kde je kvalita ovzdušia viac ako dvojnásobkom usmernení WHO.
Východná Európa je na tom podstatne horšie ako západná, okrem Talianska, kde viac ako tretina obyvateľov žijúcich v Pádskej nížine a okolitých oblastiach na severe krajiny dýcha vzduch, ktorý je štvornásobkom hodnoty WHO pre najnebezpečnejšie častice vo vzduchu.
The Guardian spolupracoval s odborníkmi na znečistenie pri vytváraní mapy odhaľujúcej najhoršie zasiahnuté oblasti na kontinente. Merania sa vzťahujú na PM2,5 – drobné vzduchom prenášané častice väčšinou vznikajúce pri spaľovaní fosílnych palív.
Súčasné usmernenia WHO uvádzajú, že priemerné ročné koncentrácie PM2,5 by nemali presiahnuť 5 mikrogramov na kubický meter. Nová analýza zistila, že len 2 percentá populácie Európy žijú v oblastiach v rámci tohto limitu.
Päťtisíc predčasných úmr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.