S kalkulačkami prichádzame o príležitosť na posilňovanie mozgu. FOTO: Pixabay
StoryEditor

Zdravý tréning mozgu. Poradíme vám, ako sa naučiť počítať z hlavy

24.05.2022, 08:50
  • Spočítate naspamäť, koľko je 2x732x5? Dokážete bez dlhého premýšľania určiť, aké rozmery má štvorcový pozemok o ploche 700 metrov štvorcových?
  • Možno ste to zvládli rýchlo, ale možno vám to dalo trochu zabrať.
  • Je vôbec takzvané pamätné počítanie v dnešnej dobe mobilov s kalkulačkami ešte na niečo dobré, alebo je to zručnosť vhodná iba do AZ kvízu a na oslňovanie hostí na večierkoch?

 

Na prvom stupni základnej školy sa naspamäť naučíme počítať všetci – síce nie veľké čísla, ale rovnako minimálne do tretej triedy lúskame jednotky, desiatky aj stovky pekne z hlavy.

Potom príde počítanie pod sebou, ktoré nám to uľahčí, a zrazu zvládneme počítať pokojne s miliónmi. No a na druhom stupni a strednej škole všetky počty opanujú kalkulačky.

Väčšina dospelých sa potom už s počítaním naspamäť vôbec neobťažuje, a buď hneď všetko vyrieši na papieri, alebo rovno vytiahne mobil a behom chvíľky pozná riešenie.

image

Každodenné návyky, o ktorých si myslíte, že sú škodlivé, ale nie je to tak

„Podľa mňa má zručnosť počítania naspamäť určite zmysel, už len ako akási brána do vyššej matematiky,“ hovorí učiteľ a víťaz ceny Global Teacher Prize SR z roku 2019 Tomáš Chrobák, ktorý učí deti na ZŠ Baška v Moravskosliezskom kraji matematiku metódou podľa Hejného.

„Akonáhle sa dostanete na mocniny, Pytagorovu vetu, zlomky a operácie s nimi, musíte už jednoducho poznať násobilku. Ak nezvládate jednoduché operácie, napríklad druhú mocninu piatich počítate tak, že postupne päťkrát pripočítate päťku, tak sa strašne rýchlo unavíte a nemáte vôbec šancu zvládnuť zložitejšie úlohy.“

Súhlasí s ním aj jeho učiteľský kolega Pavel Bobek, ktorý učí matematiku na ZŠ Solidarita v Prahe: „V poslednej dobe je veľmi moderné hovoriť, že si všetko ľahko vygooglujeme. Lenže musíme aspoň niečo vedieť, aby sme vôbec dokázali správne hľadať. To, čo máme v pamäti, nám pomáha myslieť, inak povedané myslíme s tým, čo vieme. Nemôžeme všetko stále len vyhľadávať a ani vlastne všetko stále objavovať, pretože by sme sa nikdy nedostali k žiadnym zložitejším, komplexnejším úlohám.“

Neurovedci majú pamätné počítanie radi

Aj matematik Oldřich Botlík vidí v pamätnom počítaní jednu dôležitú dimenziu, a tou je cvičenie mozgu. „Keď počítam naspamäť, musím v hlave udržať čísla, rôzne medzivýsledky a to je pre vývoj mozgu skvelé. Ak namiesto svojho mozgu použijeme nejakú pomôcku, ako tréning nahradíme?“

Oldřich Botlík patrí ku generácii, ktorá sa ešte učila počítať s pomocou logari...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-13 11:31:09 - Feat.: 1 - Title: Každodenné návyky, o ktorých si myslíte, že sú škodlivé, ale nie je to tak
01 - Modified: 2024-07-01 09:20:33 - Feat.: - Title: Drucker zvažuje prípadné zavedenie povinnej maturity z matematiky 02 - Modified: 2024-06-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Matematika, čo mení svet. Že teoretický model prinesie brexit a víťazstvo Trumpa, si génius Simons nespočítal 03 - Modified: 2024-06-12 08:10:00 - Feat.: - Title: Tajomný Euklides a čudácky Pytagoras. Zákonitosti chodu sveta, ktoré zadefinovali, platia dodnes 04 - Modified: 2024-06-10 09:00:00 - Feat.: - Title: Nová vedecká štúdia odhalila, ktoré časti mozgu ovplyvňuje závislosť od internetu. Výsledky ťa nemilo prekvapia 05 - Modified: 2024-06-07 09:26:48 - Feat.: - Title: KVÍZ Tieto príklady vedia vypočítať ôsmaci na základnej škole. Otestujte sa, či máte také vedomosti ako oni
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
01. júl 2024 18:32