Ondřej Ludka je vedúci Spánkového centra FN Brno.FOTO: FN Brno
StoryEditor

Spánok ako zrkadlo tela. Odborník prezrádza, ako z neho vyčítať choroby

18.05.2024, 00:00
  • Za posledných sto rokov sa priemerná dĺžka nášho spánku skrátila o hodinu a pol – a pritom podľa vedúceho Spánkového centra FN Brno Ondřeja Ludku má jeho kvalita vplyv takmer na všetky ochorenia.
  • Čím si škodíme najviac a akú nádej prinášajú novinky v spánkovej medicíne?
  • Aj o tom v rozhovore, ktorý HN Magazín prebral z českého časopisu Téma, debatovali s jedným z popredných odborníkov v tejto oblasti.

Mení sa časom pohľad na spánok a jeho previazanosť s rôznymi chorobami?

Predovšetkým je potrebné pozerať sa na spánok nie ako na koniec starého dňa, ale, naopak, ako na začiatok nového. Kedysi ľudia spánok brali ako niečo, čo prichádza samo a je normálne. Ich zdrojom svetla bola večer sviečka, takže chodili spať so zotmením a ráno sa prebúdzali so svitaním. Navyše odchádzali spať po celodennej fyzickej aktivite a mali spánok oveľa pokojnejší. To už dnes nie je. Súčasný svet prináša hlavne psychické prepätie.

… a teda stres.

Žijeme v hektickej dobe. Spánok slúži na regeneráciu nielen fyzických a duševných síl, ale je dôležitý aj na kognitívne, teda poznávacie funkcie v mozgu, na zapamätávanie si, na celý rad metabolických dejov a podobne. A ak bude spánok akýmkoľvek spôsobom narušený a v noci si neodpočinieme a telo sa nezregeneruje, nebudeme schopní na druhý deň plnohodnotne fungovať. Navyše to zanecháva negatívne následky na zdraví. Od kardiovaskulárnych ťažkostí cez metabolické poruchy, obezitu až po problémy s duševným zdravím, s trávením či s imunitným systémom.

Čo všetko je príčinou nekvalitného spánku?

K tomu, že sme neodpočinutí a unavení, vedú najmä poruchy dýchania v spánku. Tie sú jednou z najčastejších príčin nekvalitného spánku. Ale môže ísť aj o iné poruchy, ako je napríklad parasomnia (skupina abnormálnych stavov, o. i. nočné mory alebo námesačnosť, pozn. red.).

Spánok môže byť rušený aj periodickými pohybmi dolných končatín (syndróm nepokojných nôh je neurologické ochorenie, s ktorým sa stretne asi 10 percent ľudí – viac ženy a starší ľudia; človek cíti nutkavé napätie či mravčenie v dolných končatinách, čo ho núti nohami počas zaspávania i spánku neustále hýbať, pozn. red.) či vplyvmi z vonkajšieho okolia.

Dĺžka spánku môže byť ovplyvnená oddialeným nástupom spánku alebo, naopak, skorým prebúdzaním. Nezdravý je však aj nadmerne predĺžený spánok. Tých príčin porúch spánku je jednoducho veľké množstvo a mali by sme sa problémom so spánkom venovať oveľa viac, predsa len ide o tretinu nášho života.

image

Štúdia: Ľudia, ktorí spia menej ako určité množstvo hodín, majú vyššie riziko cukrovky

Skutočne sú ľudia rozdelení na sovy a škovránky?

Áno. Aj v spánkovom laboratóriu máme pacientov, ktorí čakajú až do polnoci na svoj pravidelný interval. A potom dlhšie spia, zatiaľ čo škovránky vstávajú oveľa skôr. Je to dané geneticky, ale človek to dokáže v priebehu svojho života pozmeniť. Hneď ako sa však spánok skracuje na dĺžku štyroch až piatich hodín, už to môže byť nebezpečné. Ľudia potom mávajú často vysoký krvný tlak a častejšie trebárs akútny infarkt myokardu.

Koľko hodín denne by mal teda človek spať?

Minimálna dĺžka spánku sa udáva šesť až sedem hodín. Spánok dlhší ako deväť až desať hodín však už tiež nie je zdravý a ľudia, ktorí takto dlhodobo spia, môžu mať napríklad kardiovaskulárne komplikácie podobné ako tí, čo spia príliš málo.

Okrem dĺžky a kvality spánku hrá veľkú rolu asi aj jeho pravidelnosť...

Áno. A ako sa snažíme, aby vo všetkých podnikoch išli prevádzky čo najdlhšie, pribúda zamestnancov, ktorí fungujú na zmeny. Lenže sa ukazuje, že takýto systém je pre naše zdravie tiež veľmi rizikový. Najmä pre kardiovaskulárny systém.

Nedostatok...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-05-10 14:34:50 - Feat.: 0 - Title: Bolesti, ktoré narúšajú nočný spánok. Na čo si dať pozor 02 - Modified: 2024-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Štúdia: Ľudia, ktorí spia menej ako určité množstvo hodín, majú vyššie riziko cukrovky 03 - Modified: 2024-05-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Keď organizmus volá po pozornosti. Ako správne čítať odkazy tela 04 - Modified: 2024-04-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Obchod so spánkom. Koľko stoja zdravé sladké driemoty 05 - Modified: 2024-04-03 13:20:00 - Feat.: 0 - Title: Štúdia: Po nepokojnom spánku si človek môže pripadať až o desať rokov starší
01 - Modified: 2024-10-26 12:00:00 - Feat.: - Title: Adaptogény: Prečo sú také dôležité pre vaše zdravie? 02 - Modified: 2024-10-28 09:00:58 - Feat.: - Title: Posun času. Ako sa pripraviť na zmenu a ochrániť svoje zdravie? 03 - Modified: 2024-10-26 09:00:00 - Feat.: - Title: Zatočte s úzkosťou či nervozitou, raz a navždy! Príčina môže byť skrytá vo vašom milovanom nápoji 04 - Modified: 2024-10-24 10:00:00 - Feat.: - Title: Otužilkyňa z Ľadových medveďov: Vďaka otužovaniu zvládam lepšie zimu aj augustové horúčavy. Zbavilo ma artritídy 05 - Modified: 2024-10-23 06:00:00 - Feat.: - Title: Plody jesene, ktoré vám zaručia zdravie počas celej zimy. Často ich máte na dosah
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
30. október 2024 00:06