Nová štúdia publikovaná v časopise Oxford Academic konečne vyriešila dilemu, či sa má človek ráno najesť pred alebo po cvičení. Výskumníci na univerzitách v Bathe, Birminghame, Newcastli a Stirlingu analyzovali energetický výdaj 12 zdravých fyzicky aktívnych mužov vo veku od 20 do 26 rokov.
Každý z mužov vykonal tri rôzne pokusy: Jedli na raňajky ovsené vločky s mliekom a potom odpočívali (bez cvičenia), jedli tie isté raňajky dve hodiny pred jazdou na bicykli po dobu 60 minút, a nakoniec úplne vynechali raňajky pred tým, ako urobili rovnaké 60-minútové cvičenie.
Keď muži vynechali raňajky, mali väčší kalorický deficit počas celého dňa v priemere o 150 kalórií, čo znamená, že výkon nalačno je pre chudnutie najlepší. „Tieto výsledky naznačujú, že u zdravých mladých mužov sa dá krátkodobý energetický deficit ľahšie dosiahnuť, ak sa pred cvičením vynechajú raňajky,“ uzavreli autori štúdie.
Keď cvičíte s prázdnym žalúdkom, vaše telo nemá ľahko dostupnú energiu z potravy, takže čerpá z iných zdrojov, napríklad uloženého telesného tuku, čo robí vaše cvičenie efektívnejším pri spaľovaní tukov a pomáha vám znižovať hmotnosť.
Okrem toho, cvičenie nalačno udržuje vaše hladiny inzulínu na nízkej úrovni, čo umožňuje vášmu telu produkovať viac rastového hormónu, ktorý tiež spaľuje tuk. „Keď je inzulín zvýšený - ako je to aj po jedení - vaše telo bude v stave, keď chce ukladať tuk, nespáliť ho. Nezáleží na tom, či budete po jedle cvičiť ako šialení, nebudete schopní spaľovať telesný tuk, kým hladina inzulínu neklesne, čo zvyčajne trvá dve až tri hodiny, ak nie dlhšie,“ vysvetlil Phoenyx Austin, certifikovaný špecialista na športovú medicínu.