Ak chcete tento cieľ splniť, riaďte sa týmito nasledujúcimi pokynmi:
1. Každý deň sa dobre zásobte energiou z čo možno najprirodzenejších a plnohodnotných zdrojov, vo vašej strave by mali byť zastúpené všetky skupiny – sacharidy, bielkoviny aj zdravé tuky.
2. Zabráňte dehydratácii každodenným pitím dostatočného množstva tekutín pred, pri aj po výkone. Jednoduchou kontrolou, či pijete dostatočne, je farba vášho moču - mala by mať svetlo žltú farbu. Pozor – ak konzumujete väčšie množstvo napr. vitamínu B, zmení sa aj farba vášho moču, práve tak sa nezľaknite, ak pijete šťavu z červenej repy.
3. Pri výkonoch dlhších ako 60 minút by ste sa mali snažiť udržať vyrovnanú bilanciu príjmu a výdaja tekutín a energie – piť rovnaké množstvo tekutín, ktoré strácate potom, a na udržanie normálnej hladiny glukózy prijať množstvo sacharidov, zodpovedajúce výdaju energie. Je dobré vyskúšať si pri tréningoch, v akej forme môžete sacharidy prijímať a potom ich zdroje striedať. Vždy je lepšie nespoliehať sa len na špeciálnu športovú výživu, ale dopĺňať ju aj prírodnými zdrojmi, napr. jednu dávku športového nápoja vymeniť za banán a vodu, využívať hrozienka, datle…
4. Po vyčerpávajúcom výkone je súčasťou regenerácie príjem zodpovedajúceho množstva sacharidov, doplnených aminokyselinami, prvú dávku by ste mali skonzumovať do 45 minút po výkone. Sacharidy v kombinácii s trochou bielkovín (cca 10 – 20 g) zlepšia doplnenie energie do svalov a obmedzia produkciu kortizolu, čo je hormón, ktorý okrem iného rozkladá svalovinu.
5. Ponechajte svalom dostatok času na odpočinok. Cieľom je pred pretekmi zaradiť najmenej jeden týždeň zameraný na vyladenie formy. V tomto týždni striedajte jeden deň tréningového voľna a jeden deň ľahkého tréningu.