Svalový kŕč je nepríjemné a v niektorých prípadoch aj veľmi bolestivé stiahnutie svalových vlákien (takzvaných myofibríl), ktoré nie je možné ovplyvniť vôľou. V svale vznikne tuhý pruh tkaniva, ktorý môžeme ľahko nahmatať a niekedy dokonca i na prvý pohľad vidieť. Problém spôsobujú vlákna myofibríl, ktoré sa do seba síce „zasunú“ rovnakým spôsobom ako pri bežnej kontrakcii svalov, ale nedokážu sa však už „vysunúť“.
Ako vlastne kŕče vznikajú?
Kŕče rozlišujeme podľa mechanizmu vzniku na primárne a sekundárne. Primárne kŕče sú tie, pri ktorých nie je jasná príčina a ktoré vznikajú súhrnom viacerých podnetov. Najväčšiu rolu však má fakt, či je sval skrátený alebo poranený. Príčina je teda priamo v svale samotnom.
Sekundárne kŕče sú vyvolané nasledujúcimi činiteľmi:
- Dehydratácia
- Zmena bilancie minerálov v krvi
- Nadmerný príjem alkoholu
- Tehotenstvo
- Cukrovka, znížená funkcia štítnej žľazy a iné endokrinné poruchy
- Ischemická choroba dolných končatín
- Varixy (kŕčové žily)
- Lieky (najčastejšie diuretiká, lieky na odvodnenie)
- Neurologické choroby (polyneuropatia, postihnutie chrbta)
Kŕče spôsobené ochorením teraz riešiť nebudeme, vyžadujú si špecifický prístup a liečbu. Pokúsime sa odovzdať informácie o tom, ako sa efektívne brániť kŕčom vznikajúcim v súvislosti so športom. Kŕče môžu vznikať na skrátených svaloch. To je ďalší dôvod na to, aby ste začali brať strečing konečne vážne. A pozor, naťahovať je vždy nutné aj iné svaly, ako len tie „bežne“ naťahované. Asi každý bežec vie, ako naťahovať lýtkové svaly, ale čo svaly holenné a svaly chrbta? A ak chcete oponovať, že do tejto oblasti vás krč ešte nikdy nechytil, mali by ste vedieť, že krč v lýtku môže byť spôsobený podráždením stiahnutého miesta v peroneálnych svaloch stehna, ktorý sa do zadnej strany lýtka prenesie. Odpoveďou na to, ako naťahovať peroneálne svaly, je napríklad rolovanie bočnej strany lýtka, strečing alebo aspoň občasný sed na pätách, ak vám to ale umožnia vaše kolená.