Ak sa zasekneme na rovnakej vzdialenosti, rovnakom čase a rovnakom teréne, náš progres sa zastaví a telo na to postupne prestane reagovať. "Ak sa nám nechce zvyšovať intenzitu behu, je jednou z možností pridanie silového tréningu," odporúča tréner. "Z krátkodobého, okamžitého hľadiska človek viac spáli aeróbnou aktivitou, ale z dlhodobého to tak úplne nie je,“ hovorí Jan Vlček. Upozorňuje tak na fakt, že zvyšovaním svalového podielu v našom tele dochádza k následnej väčšej spotrebe kalórií. Jednoducho povedané - čím viac svalov máte, tým lepšie a rýchlejšie spaľujete.
Ak ste sa do toho teda rozhodli "oprieť", len behaním si štíhlu postavu nezaistíte (respektíve áno, ale neskôr a menej efektívne). "Ak by som mal percentuálne určiť pomer aeróbnej aktivity a silového tréningu, bolo by to 60:40 pre silový tréning," hovorí Jan Vlček a vysvetľuje, prečo sa vďaka svalom chudne: "Jedným z aspektov je, že s nárastom svalovej hmoty sa nám zvyšuje bazálny metabolizmus. A aj vďaka tomu sme schopní spaľovať viac počas dňa bez toho, aby sme museli vyvinúť aktivitu."rungo.idnes.cz
Na pamäti treba mať jedno: Ak sme sa celú zimu flákali, alebo ak sme dokonca poriadne nešportovali nikdy predtým, bude to trošku zložitejší a pomalší proces.
Pamätajte však tiež na to, že aj keď sa želaný výsledok dostaví neskôr, pokroky uvidíte rovnako rýchlo ako trénovaní športovci.