4. Zlomte to
Rozdeľte váš tréning na menšie kúsky. Namiesto stresovania sa z predstavy, že máte pred sebou ešte 10 kilometrov a už teraz cítite únavu v nohách, myslite len na najbližší dvojkilometrový úsek, prípadne na desať kilometrových, ale zakaždým po jednom. Tak sa dokážete sústrediť na menšie mikrocykly a ľahšie tak udržíte tempo. Tieto mini ciele sú ľahšie splniteľné, ľahšie vizualizovateľné. Napríklad si môžete trať rozdeliť podľa jednoduchých optických bodov ako je povedzme lampa, poštová schránka či strom. Bežíte k tomuto vizualizačnému bodu a ak sa naozaj cítite mizerne, tak zastavíte. Ale vo veľkej väčšine prípadov budete schopný bežať ďalej, zase k ďalšiemu opornému bodu.
5. Opakujte si mantru
Majte inšpiratívne slovné spojenie alebo frázu, o ktorú sa môžete oprieť počas mimoriadne krutých momentov. Pamätáte si ako naša tenistka Dominika Cibulková v kritických momentoch používala mantru „pome!!!“ (po slovensky „poďme“), pomocou ktorej sa spravidla dostala zo zlej dispozície. Presne to je ono! Niečo ako „som silný“ alebo „viem pracovať tvrdo“ vám môže dodať motiváciu, keď potrebujete siahnuť na ozajstné dno svojich síl. Opakovanie mantry opäť a opäť môže utopiť pocity pochybností a nahlodávania, ktoré prenasledujú každého športovca v kritických situáciách.
6. Pripomeňte si predchádzajúce víťazstvo
Pohľad späť na predchádzajúce úspechy a triumfy vám pomôže zvýšiť sebavedomie aspoň v strednodobom horizonte. Napríklad pri vyčerpávajúcej kombinácii kopcov si môžete povedať, „veď keď som dokázal zvládnuť polmaratón v takom horúcom počasí, tak takéto kopce ma predsa nemôžu rozhádzať“. Naozaj to pomáha.