Ak si myslíte, že náhradou za klasické mlieko je mandľové alebo iné rastlinné „mlieko“, zamyslite sa
Mandľovému mlieku hovoríme skôr mandľový džús, pretože obsahuje len veľmi málo bielkovín a rozhodne nemá výživovú kvalitu klasického kravského mlieka. Ak sa rozhodnete pre mandľové, ryžové, kokosové alebo iné rastlinné mlieko, musíte do svojho jedálnička zaradiť bielkoviny z iných zdrojov. Najlepšou nemliečnou alternatívou kravského mlieka je mlieko sójové. Pokiaľ sa obávate nasýtených tukov, ktoré spôsobujú srdcové ochorenie, vyberajte si nízko tučné potraviny alebo potraviny úplne bez tuku.
Namiesto masla používajte olivový olej
Ak sa obávate hormónov v mlieku, ktoré spôsobujú predčasnú pubertu, uvedomte si, že ako produkty rastlinnej, tak živočíšnej výroby obsahujú množstvo hormónov. Bielkovinové hormóny sa trávia v žalúdku, ktorý zničí ich schopnosť biologickej aktivity. Žiadna vedecká štúdia nedošla k záveru, že by hormóny v mliečnych výrobkoch spôsobovali predčasnú pubertu. Mlieko (kravské alebo sójové) a ďalšie potraviny bohaté na vápnik a vitamín D by mali byť dôležitou súčasťou vašej stravy po celý váš život. Kosti sú živým tkanivom, preto denne potrebujú vápnik a vitamín D.
Deti a mladiství potrebujú pre rast vápnik
Dospelí tiež potrebujú vápnik pre silné kosti. Hoci okolo 20 rokov veku prestávame rásť, najväčšou hustotou kostí dosahu jeme až medzi 30–35 rokmi veku. Množstvo vápnika uložené v kostiach do tohto veku zásadne ovplyvňuje riziko zlomenín v starobe. Po dosiahnutí 35 rokov začínajú kosti ako súčasť procesu starnutie pozvoľna slabnúť. Tento proces môže spomaliť strava s dostatočným množstvom bielkovín bohatá na vápnik a tiež odporový tréning a silné svalstvo.