Vaše telo nerozlišuje, či konzumujete tuhé alebo tekuté sacharidy, obe formy sú rovnako účinné
Pri výkonoch vo vysokej intenzite (basketbal, futbal) je lepšie konzumovať len gély a športové nápoje, pretože sa nemusia hrýzť. Pri výkonoch v nižšej intenzite (dlhý beh, cyklistika) však telo dokáže spracovať bežné potraviny, ktoré zjete v priebehu tréningu. Dokonca aj cukor môže byť počas tréningu vhodnou desiatou. Hlavné je jesť dostatok sacharidov: 60–90 g (240–360 kcal) je viac, než si väčšina vytrvalcov vôbec dokáže predstaviť. Ešte lepšie je striedať potraviny a nápoje tak, aby ste konzumovali rôzne sacharidy, a to ako z komerčných, tak nespracovaných potravín. Lepšie ako piť len športové nápoje je pridať k nim banán alebo energetické tyčinky a vodu. Pretože rôzne sacharidy využívajú rôzne transportné mechanizmy, môžete vstrebať viac sacharidov a získať viac paliva pre vytrvalostný výkon, ak budete konzumovať pestré potraviny obsahujúce rozmanité formy sacharidov. Pri tréningu je nutné experimentovať a zistiť, ktoré kombinácie potravín a tekutín vám vyhovujú a v akom množstve.
Pri cvičení v strednej a vysokej intenzite vám poskytujú sacharidy asi 50% energie
Ako spotrebovávate zásoby svalového glykogénu, je telo energeticky stále viac závislé na krvnej glukóze. Príjmom sacharidov, ako sú napríklad cukry v športových nápojoch, dodáte svalom a mozgu pri cvičení viac energie. Pretože vytrvalostný výkon závisí z veľkej časti aj na mentálnej odolnosti, je dôležité udržať normálnu hladinu glykémie, aby mal mozog energiu, mohol jasne myslieť a udržať si sústredenie.
Príjem príliš veľkého množstva cukrov alebo jedla naraz môže predĺžiť čas trávenia
Buďte tiež opatrní s príjmom sacharidov počas výkonu pri intenzívnom zaťažení v horúcom prostredí, kedy je dôležitejšie skôr doplňovanie tekutín ako sacharidov. V chladnom počasí je však riziko dehydratácie nižšie a sacharidy môžu poskytnúť potrebnú energiu.