Analýza športových výsledkov hovorí, že Medzinárodný maratón mieru sa dosahovanými časmi, najmä v pretekoch mužov, môže v poslednom období porovnávať s najlepšími na svete. V najúspešnejšom roku poslednej éry dosiahol 96% z hodnoty výsledku svetového lídra.
Popri známych historických faktoch viažucich sa k športovým výsledkom MMM, keď napríklad v roku 1931 a 1959 bol čas víťaza MMM na čele koncoročných svetových tabuliek a na štarte sa opakovane objavovali špičkoví pretekári s titulmi z olympiád alebo iných prestížnych súťaží, je tu priestor i na analýzu športových výsledkov MMM v jeho posledných 10 ročníkoch. Teda v čase, kedy svetová konkurencia nadobudla skutočne globálny charakter.
V priloženom grafe sú umiestnené dáta, ktoré ukazujú akú výkonnosť dosahovali v tomto období preteky mužov MMM oproti pretekom, ktoré v danom roku získali najvyššie skóre podľa portálu All Athletics.
Pri tomto porovnávaní boli skúmané dva parametre. Jednak skóre celej elitnej skupiny atlétov, do ktorej sa podľa metodiky započítava 5 najlepších výkonov a jednak skóre víťaza MMM oproti skóre víťaza maratónu, ktorý bol v danom roku svetovým lídrom.
V našom grafe je porovnanie výkonnosti Top 5 vyjadrené v modrých stĺpcoch a ukazuje, že v zmienenom období bol najkvalitnejší rok 2012, kedy skóre MMM dosiahlo 95,6% zo skóre lídra, ktorým bol v danom roku maratón v Dubaji. Najnižší takýto ukazovateľ výkonnosti dosiahli Košice v roku 2011, presne 88,99 percenta zo skóre maratónu vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý bol na špici.
Pri porovnaní výkonnosti víťaza MMM oproti výkonnosti víťaza najkvalitnejšieho maratónu, ktorá je v grafe vyjadrená oranžovou krivkou, vyšiel pre Košický maratón ako najpriaznivejší opäť rok 2012. Vtedy Lawrence Kimaiyo dosiahol na MMM za čas 2:07:01 skóre 1215 bodov , čo predstavovalo 96, 12 % hodnoty zo skóre víťaza maratónu v Dubaji. Tým bol Ayele Abshero, ktorý za čas 2:04:23 dosiahol 1264 bodov.
Z celého grafu je zrejmé, že čas víťaza MMM bol vždy „konkurencieschopnejší„ než výsledky Top 5. Tento fakt je logickým vyústením skutočnosti, že MMM vie zabezpečiť kvalitných atlétov, nie však v takom počte, ako ekonomicky silnejšie podujatia. Najvypuklejší rozdiel bol z tohto pohľadu zaznamenaný v roku 2010, keď čas víťaza MMM dosiahol výkonnosť svetového lídra na úrovni 95,47 %, kým pri porovnaní Top 5 to bolo „iba„ 91,67 %.
K už viackrát zmieňovanému roku 2012 sa vraciame ešte pripomenutím postavenia MMM vo svetovom a európskom rebríčku v danom roku.