Do štartu zostáva: 2 dni
Tréningové voľno, odpočinok, v prípade dlhších behov strava s vyšším podielom sacharidov a dostatok tekutín.
Do štartu zostáva: 1 deň
Zaraďte rozcvičenie, ktoré sa skladá z cca 10 minút klusu, dynamického precvičenia celého tela od hlavy po päty (10-15 minút), bežeckej abecedy (ak ste na ňu zvyknutí) a niekoľkých roviniek podľa povahy pretekov – od 50 do 150 metrov, uvoľnene, žiadny šprint, ak teda nie ste šprintéri. Skúsenejší bežci pred dráhovou päťkou či desiatkou zaraďujú dlhší voľný, ale svižný beh (až 400 m), to vy samozrejme nemusíte. Celková doba takéhoto rozcvičenia by nemala presiahnuť 40 minút, aby ste sa neunavili a zároveň boli správne „nadržaní“ na nadchádzajúci výkon. Nie je potrebné vyklusávať, iba byť uvoľnení. Strava má byť natoľko výdatná, aby vás nasýtila, ale výhradne vyskúšaného zloženia, aby ste v pretekoch neboli síce rýchli, ale smerom na toaletu. Dostatočne pite a spite.
Do štartu zostáva: 2 hodiny
Presvedčte sa, či máte všetko potrebné – od oblečenia po obuv a náhradné veci, číslo a čip a pod. Zjedzte ešte niečo ľahkého, osvedčeného, ľahko stráviteľného a presuňte sa na miesto diania.
Do štartu zostáva: 1 hodina
Uložte si veci do úschovne alebo na vhodné miesto, ľahko sa natiahnite a podľa potreby začnite klusať. Ľahko a uvoľnene. Ak by sa vám hodina zdala príliš, môžete túto dobu skrátiť na cca 40 minút pred štartom. Nezabudnite ale, že v prípade masových pretekov môžete na presun do koridoru a nájdenie sa v ňom potrebovať možno štvrť hodiny a na rozcvičenie potom zostávalo iba dvadsať minút, čo je trochu málo.
Do štartu zostáva: 60-40 minút
Zaraďte voľný klus pre zahriatie. Nikam sa nežeňte, koncentrujte sa na svoje telo a na to, čo vás čaká.
Do štartu zostáva: 45-25 minút
Prichádza čas na rozcvičenie celého tela, prevažne dynamické.
Do štartu zostáva: 30-15 minút
Chvíľa pre bežeckú abecedu. Ponaťahujte telesné partie, v ktorých stále pociťujete stuhnutosť.
Do štartu zostáva: 15-5 minút
Skúste si pár roviniek, prezujte sa do pretekárskej obuvi a presuňte sa na štart.
Bežecké paradoxy
Šprintéri strávia i viac ako hodinu pri rozcvičke a pritom ich vlastný výkon trvá iba niekoľko sekúnd. Ak sa chystáte napríklad na maratón a nemáte práve špičkové ambície, telo vám tento krát asi odpustí, keď sa rozcvičiť nestihnete vôbec a rozklusáte sa na prvých kilometroch, kedy v hustom štartovom poli prakticky iba kráčate.