CUKRY – by mali tvoriť 40-65% celkového energetického príjmu. Zvlášť pred fyzickou záťažou sa nemusíme báť potravín s vyšším glykemickým indexom vrátane sladkostí.
PROTEÍNY – tie by mali predstavovať 20-30% z celkového podielu kalórií a mali by obsahovať vyvážený podiel všetkých esenciálnych aminokyselín.
TUKY – odporúčané množstvo je 25-30%, ale chybou nie je ani o niečo väčší podiel. Naopak pod 20% by príjem tukov nemal klesnúť nikdy. Dávame prednosť rastlinným zdrojom.
VÁPNIK – jeden z kľúčových minerálov nutných pre správny rast a vývoj kostí. Jeho potreba je u detí preto veľmi vysoká: vo veku 4-8 rokov 800 mg denne a vo veku 9-15 rokov dokonca 1300 mg, čo je viac ako u dospelých (pre nich je odporúčaná denná dávka 1000 mg). Okrem mliečnych výrobkov je jeho dobrým zdrojom zelenina, orechy a semená, ale napríklad aj sardinky.
VITAMÍN D – je nutný pre absorpciu vápnika. Deťom k jeho dostatku pomôže okrem častého pobytu na slnku aj častá konzumácia tučnejších druhov rýb (tuniak, losos).
ŽELEZO – je nutné pre prenos kyslíku krvou. Jeho najlepším zdrojom je mäso. Ak ho prijímame z rastlinných zdrojov, je nutné zároveň zvýšiť príjem vitamínu D.
ZINOK - podporuje svalovú regeneráciu. Jeho zdrojom sú napríklad morské plody, dyňové semiačka, celozrnné obilniny či fazule.