Sledujete obsah živín v potravinách, aby ste organizmu dodali všetko, čo potrebuje? A máte naozaj istotu, že vaše telo tieto živiny dokáže aj vstrebať a využiť? Ak nie, držte sa nasledujúcich tipov.
Varte, ale krátko
Tepelná úprava síce niektoré živiny ničí, zároveň však zvyšuje stráviteľnosť pokrmu ako celku. Potraviny varte čo najkratšie, napríklad zeleninu stačí 10 až 12 minút. Nepoužívajte smaženie, ktoré stráviteľnosť naopak zhoršuje.
Do horúca a pod pokrievku
Potraviny vkladajte do horúcej vody, aby ste obmedzili vyluhovanie živín. Napríklad zemiaky tak stratia o 25 % menej vitamínu C, ako keď ich dáte do studenej vody a pomaly zahrievate. Ešte šetrnejšia je príprava v pare. Vždy používajte pokrievku, obmedzíte tak straty živín, ktoré spôsobuje oxidácia.
Mixujte a odšťavujte
Obzvlášť po tréningu či po pretekoch výrazne pomôže, ak potraviny rozmixujete. Odšťavovanie zase zbaví ovocia a zeleninu vlákniny, ktorá spomaľuje trávenie.
Rozumne kombinujte
Olej v šalátovej zálievke zlepší využitie vitamínov rozpustných v tukoch. Konzumácia zeleniny spolu s mäsom podporí trávenie bielkovín, stráviteľnosť strukovín zlepší majoránka či saturejka.
Častejšie a menšie porcie
Týka sa to predovšetkým bielkovín, pretože organizmus nie je schopný vstrebať ich veľké množstvo naraz. Preto mu ich musíme dodávať priebežne.
Výdatné pitie
Dostatok vody je nevyhnutný na trávenie a metabolizmus všetkých živín, obzvlášť to platí pre bielkoviny.
Stavte na fermentáciu a klíčky
Fermentované potraviny (jogurty, syry, kvasená zelenina) sú nielen lepšie stráviteľné, ale navyše v nich vznikajú aj ďalšie užitočné živiny. To isté platí pre naklíčené obilniny a strukoviny.
Rozlišujte aj podľa času tréningu
Pred záťažou a po nej dajte prednosť stráviteľnejším potravinám, napríklad bielemu pečivu, cestovinám či zeleninovým šťavám. V ostatnom čase voľna môžete pokojne voliť horšie stráviteľný variant s vyšším obsahom živín (celozrnné pečivo, surová zelenina).