Behanie v prírode
Zabrať nedostávajú len nohy, ale aj ruky, brucho, trup - jednoducho celý človek. Po absolvovaní tréningu v teréne sa budete cítiť v porovnaní s tréningom absolvovaným na ceste oveľa viac zničení, na druhú stranu vašu výkonnosť posunie úplne niekam inam, ďaleko vyššie. Behanie v teréne vám môže v tréningu celkom dobre nahradiť intervalový tréning. Tu sa s behom nebudete hrať vy, tu sa beh bude hrať s vami. A verte - neverte, začne sa vám to páčiť. Páčiť viac ako behanie rôzne dlhých a rôzne rýchlych úsekov, do ktorých sa vám nikdy nechce, pretože to väčšinou bolí. Pri behaní v teréne si ani neuvedomíte, že vás niečo bolí, to si uvedomíte, až tréning skončí, ale zato vás potom bude bolieť úplne všetko. Z toho však nemusíte mať strach, pretože okrem tej bolesti vám to prinesie aj množstvo krásnych zážitkov, ktoré by ste pri behaní po ceste nikdy nezažili.
Človek si začína uvedomovať, že do prírody patrí
Že do nej patrí rovnako tak, ako srnka, zajac či bažant, ktoré zrazu pri svojich výbehoch za hranice všednosti stretáva. Zrazu si začne uvedomovať, že nepotrebuje komfort cesty, že je mu oveľa lepšie na prírodnej trase, pretože potom cíti, že zrazu už nie je len monotónny stroj, ktorý stačí nastaviť na určité otáčky a on si potom bez ďalšej obsluhy krúti tie svoje kilometre, bez ohľadu na to, kde sa práve, v ktorom meste, nachádza.
Behaním v prírode naučíte deti, aby prirodzene pochopili čo je ekológia
Dospelý človek nie je nič iné ako veľké dieťa. Ak sa toto veľké dieťa môže naučiť mať rado beh v teréne, o čo ľahšie by to malo byť u detí? To už je ale asi otázka do úplne inej témy. Ale myslím si, že sem patrí. Minimálne preto, že naše deti predsa tiež musia raz objaviť, aký je beh a behanie krásne a že príroda je matkou života.
Beh v teréne z nás robí lepších bežcov
Pokiaľ sa budete chcieť naučiť perfektný bežecký štýl, pôjdete behať na dráhu, pokiaľ sa budete chcieť naučiť behať v danom tempe, vyberiete si beh na bežeckom trenažéri, ak sa budete chcieť pri behu porozprávať s priateľmi, vyberiete si málo frekventovanú, rovnú a širokú cestu. Beh v teréne je vhodný, aj keď sa pripravujete na maratón, hlavne na dlhé víkendové behy, kedy na vás v pláne „zíza“ sobota 25 – 35 kilometrov. No uznajte sami, bežať to niekde v parku, desaťkrát dookola, po miestach, ktoré ste už aj inak pri tréningu tisíckrát prebehli, nie je žiadna slasť. Navyše, keď už tam poznáte každý strom, každú zákrutu a viete, že presne o desiatej tam zase narazíte na toho psa, čo vás vždy dostane do úzkych. Beh v teréne nemá však len priaznivé účinky na vašu psychiku, ale rozvíja aj vašu koordináciu v pohybe, rozvíja silu vo vašich nohách, núti vás zapájať aj iné svalové skupiny, než beh po rovnej ceste. To má potom kladný vplyv aj na to, že vaše svaly musia vzájomne začať spolupracovať inak ako sú navyknuté, zapájajú sa iné nervové impulzy, tým pádom celý ten beh je pre vaše telo úplne nový, síce viac fyzicky náročný, ale na druhú stranu sa pre vás stáva viac hrou. Beh v teréne je takisto vynikajúcim regeneračným prostriedkom, kde sa vám podarí zabudnúť na okolitý svet. Zabudnúť naň nutne musíte, pretože budete musieť dávať veľa pozor, aby ste si niečo neurobili, až budete bežať cez výmole, korene, prekonávať kamenné schody a ďalšie podobné nástrahy.