Špecifické odchýlky bežeckého tréningu žien a mužov sú dané predovšetkým schopnosťami a možnosťami ženského organizmu, ktoré vyplývajú z jeho stavby, fyziologických a psychologických rozdielov v porovnaní s mužmi. Pokročilý školský vek je spojený so zrýchleným rastom a vznikajú vývojové rozdiely medzi chlapcami a dievčatami. Po desiatom roku života nastáva u dievčat puberta a sú vyššie a ťažšie ako chlapci, ktorí majú pubertu posunutú asi o dva roky. Okolo 14. roka sú už ale vyšší a ťažší oni.
Muži majú vďaka pôsobeniu pohlavných hormónov silnejšie, dlhšie a väčšie kosti
Len kostra panvy ženy je širšia ako tá mužská. Toto všetko vytvára odlišné biomechanické podmienky pri behaní. Slabšie väzivá a uvoľnené kĺby umožňujú ženám väčší rozsah pohybu, ale vykonávanie niektorých cvikov je pre ne komplikovanejšie. Ženy majú na tele približne o desať percent menej svalovej hmoty ako muži. Silové výkony majú ženy približne o štvrtinu menšie, no sú obratnejšie ako muži, čo pomáha prevencii proti rôznym zraneniam.
Ženy majú menej krvi ako muži
Tento rozdiel je približne 10%. S krvou úzko súvisí dýchacia sústava, ktorá zabezpečuje výmenu plynov. Dychová frekvencia v pokoji je u dospelých mužov asi 16 dychov za minútu, u žien približne 18. Dospelý človek vdýchne pol litra vzduchu v priebehu jedného nádychu, čo je približne osem litrov za minútu. Vitálna kapacita pľúc je objem vzduchu, ktorý vydýchneme maximálne hlbokým výdychom po hlbokom nádychu. Mužská je asi 4,5 litra, ženské o liter menšia. Okrem pohlavia závisí aj na hmotnosti, výške, veku a kondícii. Dôležitý je takisto metabolizmus, ktorý udržiava základné životné funkcie. Ženy ho majú pri rovnakých podmienkach o viac ako 5 percent nižší. Problémom je tiež nadmerné množstvo tukov v tele, čo výrazne znižuje výkonnosť. V priemere majú ženy o 25 percent tuku viac.