Vyberte si vhodný terén
Ak ste začínajúcim bežcom, pre efektívny, ale aj príjemný zážitok z behu je potrebné zvážiť niekoľko aspektov. Prvým z nich je výber vhodného povrchu, pretože ten sám o sebe má potenciálne riziká. Zaiste sa inak behá po asfalte ako lesnej cestičke, či špeciálnych bežeckých tratiach. Tie sú zo všetkých najideálnejšie. Materiál, ktorým sú pokryté je mäkký, no zároveň dostatočne stabilný, takže vám nehrozí pád ani vykĺbenie.
Huawei Watch GT Runner, ktoré majú vstavaný výškový barometer s podporovanou funkciou kompasu. Ten môže byť najmä v neznámom teréne veľmi užitočný.
Pokiaľ nemáte takúto možnosť, riešením môžu byť aj chodníky či cesty, ktoré patria k tvrdým terénom. „Tie sú vhodné na rýchlejší beh a ich výhoda je v tom, že minimalizujú riziko vyvrtnutia členku. Naopak, ich nevýhodou je žiadne alebo len minimálne tlmenie, ktoré následne vyvíja väčšiu záťaž na kĺby,“ vysvetľuje tréner. Ďalšou možnosťou je zvoliť tzv. mäkký terén, ktorým je napríklad prírody či lesné cestičky. Tie však môžu byť zradné. Keďže ide o nerovný terén, hrozí riziko úrazu a to aj pri malej nepozornosti. Pri výbere terénu vám môžu byť veľmi nápomocné smart hodinkyDbajte na správnu obuv
Beh patrí k športom, ktoré si nevyžadujú veľa športového vybavenia, no jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste pri behu mali dbať, je voľba správnej obuvi. Tá by mala byť kvalitná a v ideálnom prípade aj cenovo prijateľná. Na trhu je dostupných množstvo rôznych modelov, ktoré sú určené konkrétne pre beh. “Dôležité je mať obuv s pevnou podrážkou, no zároveň takú, ktorá bude dostatočne flexibilná. To znamená, že nebude tesná a nebudete v nej mať pocit diskomfortu. Noha v bežeckej obuvi však musí byť aj pevná a obuv sa vám nesmie vyzúvať,” hovorí tréner. Voľba správnej obuvi je pre pozitívny zážitok z behu, ako aj pre dosiahnutie efektívnych výsledkov, naozaj kľúčová. Zvoľte športové oblečenieOblečenie určené na beh by malo byť špeciálne. Ideálne je vybrať si športové kúsky, akými sú napríklad legíny, tričko či športová mikina alebo bunda, ktoré by mali byť vyrobené z ľahkého a zároveň kompresného materiálu. Je totiž potrebné, aby telo počas behu “dýchalo”. Takisto je vhodné vybrať materiál, ktorý odvádza vlhkosť, vďaka čomu sa pri potení nebudete cítiť nepríjemne. Pokiaľ však radšej beháte za tmy, nezabudnite na reflexné prvky, ktoré však nie sú prekážkou ani pri behu počas dňa. Svoj športový outfit môžete tiež doplniť štýlovým, ale zároveň praktickým doplnkom v podobe nových bežeckých hodiniek Huawei Watch GT Runner. Nové hodinky využívajú odľahčené materiály, ktoré sú doplnené ultraľahkým rámom. Ich hmotnosť je len 38,5 g čo znamená, že si ich nosenie pri behu takmer nevšimnete. Sú však veľmi dobrým osobným trénerom, keďže zhromažďujú množstvo údajov, ako je napríklad tepová frekvencia, ale aj dĺžka behu či prebehnutá vzdialenosť. Dodržiavajte pitný režim
Telo pri zvýšenej námahe potrebuje dostatok tekutín - to je jednoduchá rovnica, na ktorú však často zabúdame. Aký nápoj si počas behu či po ňom dopriať?
“Organizmus pri fyzickom výkone stráca predovšetkým minerály. Práve minerálne vody znamenajú pre športovca prirodzený zdroj týchto dôležitých látok. Pitie minerálnej vody počas a po behu prispieva aj k detoxikácii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém, napomáha kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť svalov. Nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu každého bežca.” dodáva na záver kondičný tréner Michal Uličný.
Aby vás tréning a beh bavil, nesmie byť monotónny - práve naopak. Tréner Michal Uličný pripravil vzorový tréning, ktorým sa môžete inšpirovať nižšie. Hlavne však počúvajte svoje telo - samo vám povie, čo mu robí dobre a čo nie:
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
(PR)