Nie veľa, stačí pravidelne
Práve keď pominie sneh, v uliciach sa vyroja zástupy novopečených bežcov, avšak len niektorí z nich pri behu zostanú aj po celý zvyšok roka. Dôvod? Problém je často v preceňovaní sa - veľa bežcov totiž nevie odhadnúť svoje sily. To však môže byť problém. Dôležité je preto začať s krátkymi vzdialenosťami a nepreceniť svoje možnosti. Postupne môžete samozrejme dávky behu zvyšovať. Ale až po tom, ako si telo na zvýšenú záťaž zvykne. Na to apeluje aj profesionálny tréner:
“Dôležité je nepreceniť sa a nezačať behať - či už úplne od začiatku, alebo po dlhšej prestávke - príliš veľa a príliš rýchlo. Naše telo je veľmi prepracovaný mechanizmus a hneď by nám dalo najavo, že niečo nie je v poriadku. Ideálne je behať s hodinkami, ktoré merajú tep, intenzitu zaťaženia, vzdialenosť a regeneračné schopnosti.” Watch GT Runner. Ako napovedá už ich názov, boli navrhnuté špeciálne pre bežcov, a to bez ohľadu na ich tréningovú úroveň. Vďaka zaznamenávaniu pohybových a zdravotných údajov dokážu zostaviť efektívny tréningový plán, ktorý posunie vašu fyzickú aktivitu na nový level. “Aj pomocou nich viete predísť “pretrénovaniu” a samotným zraneniam. Stále tvrdím, že čím viac údajov o sebe máte k dispozícii, tým môže byť váš progres rýchlejší a efektívnejší,” potvrdzuje odborník.
Všetky tieto parametre - a ešte oveľa viac - spĺňa novinka od Huawei, profesionálne bežecké hodinkyRozcvička je dôležitá
Rozcvičku pred akoukoľvek fyzickou aktivitou mnoho ľudí podceňuje. To je však chyba. Dôkladná rozcvička je pre telo veľmi dôležitá a nemali by ste na ňu zabúdať ani pred behom.“Rozcvičenie ako také, je pre organizmus veľmi dôležité. Prostredníctvom správneho rozcvičenia sa vyhneme mnohým zraneniam, ktoré sú často príčinou nedostatočne rozohriateho svalstva,” vysvetľuje Michal Uličný. Ako dlho by však mala taká rozcvička trvať a na čo všetko si dávať pozor? “Ako dlho by malo trvať rozcvičenie závisí od toho, ako intenzívny bude váš tréning. No nezabúdajte na to, že rozcvičenie vás má pripraviť na tréning a nie unaviť. Všetko teda vykonávajte v ľahkej intenzite,” upozorňuje kondičný tréner.
Viac tipov, ako sa pred behom správne rozcvičiť, nájdete vo videu nižšie:
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Beh vonku prospieva telu aj duši
Jar je ideálnym obdobím na športovanie vonku. Okrem príjemných teplôt teda neprospieva len fyzickému, ale aj psychickému zdraviu. To potvrdzuje aj tréner Michal Uličný.
“Môj názor je, že šport je určite lepšie vykonávať vonku. Beh by nemal pre vás byť zvyk. Mal by vás baviť a úprimne, hľadať motiváciu na bežiacom páse medzi štyrmi stenami, je často veľmi ťažké. Počas behu na čerstvom vzduchu sa tiež lepšie okysličuje mozog a vaša nálada a psychika sú potom v oveľa lepšom stave, ako keď ste zatvorení medzi štyrmi stenami.”
Dodržiavajte pitný režim
Telo pri zvýšenej námahe potrebuje dostatok tekutín - to je jednoduchá rovnica, na ktorú však často zabúdame. Aký nápoj si počas behu či po ňom dopriať?
“Organizmus pri fyzickom výkone stráca predovšetkým minerály. Práve minerálne vody znamenajú pre športovca prirodzený zdroj týchto dôležitých látok. Pitie minerálnej vody počas a po behu prispieva aj k detoxikácii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém, napomáha kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť svalov. Nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu každého bežca,” radí tréner.
Nezabúdajte na regeneráciu
Regenerácia po behu je kľúčová, pretože telo počas nej odpočíva. Telu treba dopriať dostatok oddychu na regeneráciu, aby vedelo ďalej fungovať a zvládnuť ďalšiu fyzickú aktivitu. Ak nebudete dbať na regeneráciu, môžete si ľahko privodiť zranenie. Aj v tomto sa môžu bežecké hodinky Huawei Watch GT Runner stať vašim šikovným pomocníkom. “V dôsledku fyzického výkonu totiž vedia vyhodnotiť čas, ktorý je potrebný na regeneráciu, čím eliminujú riziko preťaženia. A keďže riziko preťaženia organizmu a následného zranenia je ešte o čosi vyššie pri začínajúcich bežcoch, túto funkciu rozhodne oceníte. Preto na to myslite a po každom behu nezabúdajte na oddych,” dodáva na záver Michal Uličný.
(PR)