- Prvý newyorský maratón sa bežal v roku 1970. Na štarte bolo 127 pretekárov, ale do cieľa dobehlo len 55. Preteku sa zúčastnila iba 1 žena, ktorá do cieľa nedošla. Celá trasa pozostávala zo 4 okruhov okolo Central Parku.
- Zápisné v roku 1970 bolo 1 dolár a víťaz dostal lacné hodinky. Dnes len za vypísanie aplikácie zaplatíte 11 dolárov, a ak máte šťastie a vylosujú vás v lotérii, zaplatíte 295 dolárov štartovné, ak ste obyvateľ USA. Ak prichádzate zo zahraničia, bude vás to stáť $358. Víťazi dostanú po 100 tisíc dolárov.
- V roku 1972 sa maratónu zúčastnilo 6 žien. Plán bol, že im dajú 10 minutový náskok pred mužmi. Keď však zaznela štartovacia pištoľ, ženy namiesto toho, aby sa rozbehli, si sadli na štartovaciu čiaru a sedeli. Keď pištoľ odštartovala beh mužov, ženy vstali a začali pretekať. Stratili síce 10 minút, ale vyhrali právo pretekať spolu s mužmi.
- Najmladší bežec, aký kedy zabehol celý newyorský maratón bol 8-ročný Wesley Paul z Columbie, Missouri v roku 1977 a jeho čas bol 3:00:37. Pred pár rokmi bola jedna pretekárka vo vekovej kategórii 90-99 rokov, a šťastne dobehla do cieľa
- V priebehu prvých 2 míľ (niečo vyše 3 km) zhodia pretekári všetko extra oblečenie. To je zhruba 24 000 kg odhodeného šatstva, ktoré neskôr organizátori darujú charite.
- Maratón bol zrušený iba raz – v roku 2012 kvôli Hurikánu Sandy. Keďže maratónci už boli v New Yorku, namiesto pretekov sa dobrovoľne zúčastnili záchranárskych prác.
- Držiteľmi 50 najrýchlejších časov v histórii newyorského maratónu sú maratónci z Kenyi a Etiópie. Jedinou výnimkou je Američan Ryan Hall, ktorý je na 47. mieste.
- V roku 1994 Mexičan German Silva bol na čele pretekov, keď počas poslednej míle zle zabočil. Namiesto pokračovania smerom ku Columbus Circle, predčasne zabočil do Central Parku. Po 12 krokoch si svoju chybu uvedomil, vrátil sa, dobehol a predbehol Benjamina Paredesa, ktorý sa medzitým dostal do vedenia, a aj tak vyhral preteky s časom 2:11:21.
Newyorského maratónu sa zúčastňujú aj mnohé celebrity a poniektorí s prekvapujúco dobrými výsledkami. Aj keď všetci maratónci sa v podstate pripravujú rovnako, každý z nich má svoj špeciálny režim a recept, ako sa dostať do ideálnej kondície. Rapper Sean “P. Diddy” Combs prezradil, že jeho tréningový režim bol nasledovný: behy na 25 km, protizápalové lieky, striktná diéta a žiaden sex po dobu dvoch týždňov. “Moje hormóny šalejú”, prezradil Combs novinárom, “ale robím to pre deti.” Combs bežal za charitu pre deti a vyzbieral 2 milióny dolárov.
- Počas maratónu v roku 1993, pár z Chicaga zastal na ôsmej míli kvôli expresnému sobášu. 32-ročný Tom Young oblečený v obleku a klobúku a 31-ročná Pam Kezios v bielych šatách a závoji narýchlo odriekli prísahu a pokračovali v preteku.
- Najtragickejší bol maratón v roku 2008, kedy zomreli traja účastníci pretekov na infarkt. Dvaja, Carlos Jose Gomes z Brazílie a Joseph Marotta zo Staten Island, NY zomreli pár hodín po dobehnutí do cieľa a Fred Costa z Cincinnati, Ohio skolapsoval počas pretekov a zomrel pár dni neskôr.
- Najtesnejšie víťazstvo bolo dosiahnuté v roku 2005, kedy Paul Tergat zvíťazil nad Hendrickom Ramaalom o jednu sekundu.
- Deň po pretekoch ešte stále môžete vidieť chodiť po meste pretekárov s medailami na krku. Okrem hrdosti na dosiahnutý úspech, má to aj praktický význam: niektoré obchody ponúkajú účastníkom maratónu zadarmo kávu, donuty (sladké pečivo), alebo rôzne zľavy na tovar. A ak sa v pondelok vrátite do cieľovej roviny, môžete mať zadarmo do svojej medaily vygravírované meno a čas.
- V roku 1979 bol Grand Marshalom maratónu česká bežecká legenda Emil Zátopek. Zátopek bol prvý a jeden z iba 5 Grand Marshalov v celých dejinách tohto preteku.