StoryEditor

Nový virtuálny bežecký svet

12.12.2021, 16:36
Korona totálne zmenila svet. Aj ten bežecký. Veľmi populárnymi sa stali virtuálne behy. Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sú to de facto jediné "masové" športové podujatia, ktoré sa dajú uskutočniť. Majú obrovskú výhodu v tom, že sa dajú behať kedykoľvek v rámci vymedzeného časové úseku (spravidla niekoľko dní) a kdekoľvek. To samozrejme znižuje objektivitu pri meraní výsledkov, keďže povedzme prosil trate, povrch či počasie môžu mať vplyv na dosiahnutý čas. Avšak súťaživý moment tam zostáva stále. A počet účastníkov výrazne presahuje tie „klasické“ behy, čo je to úplne najdôležitejšie.

Pionierom v tejto oblasti je spoločnosť Be Cool, ktorú bežci a naši čitatelia poznajú aj ako organizátora Bratislavského CSOB Maratónu. Po prvých „pokusoch“ bola naozaj masovou virtuálnou  bežeckou akciou bola CSOB zimná séria, pozostávajúca z troch behov, v troch časových niekoľkodňových oknách, s ľubovoľným výberom tratí, so štartovacím balíčkom, účastníckymi medailami a zostavením oficiálneho poradia a pre všetky vekové kategórie. O tomto zaujímavom fenoméne sme sa porozprávali s Jozefom Pukalovičom, hlavným organizátorom virtuálnej CSOB zimnej série.

 Ako sa tento nápad zrodil a kedy ste to skúsili po prvý krát?

 „Virtuálne behy nie vo svete žiadnou novinkou, napriek tomu boli pri možnosti organizovať klasické preteky ozaj len miernym doplnkom súťaženia. Všetko sa to ale minulý rok zmenilo, my sme naše existujúce eventy museli častokrát za pochodu chtiac-nechtiac prehodiť do virtuálneho módu. Plus sme k tomu už vymysleli teraz aj nové projekty, ktoré zjavne prežijú aj koronu a je možné, že v nich budeme pokračovať dlhšiu dobu. Prvý krát sme to skúsili v máji 2020.“ 

 Ako sa pozeráš na ich potenciál do budúcnosti? Podľa mňa majú potenciál výrazne zmeniť bežecký pretekársky svet navždy, a to aj po návrate do normálneho života. Je to niečo podobné ako keď teraz mnohé firmy pochopili, že home office, hoci nie úplne permanentný,  je možno za istých okolností lepšie riešenie pre zamestnanca ako aj zamestnávateľa....Myslíš, že virtuálne behy tu zostanú aj po návrate "do normálu?

 „Ťažko povedať. Pred rokom v marci sme si ani nevedeli predstaviť, že rok sa vlastne neorganizujú podujatia ako sme boli zvyknutí. Virtuálne behy si našli svojich fanúšikov, ale klasické podujatie, je klasické podujatie. Čiže asi ako doplnok je to možné, ale pokiaľ sa situácia v našich životoch vráti aspoň trošku do normálu, tak klasické preteky budú mať určite prednosť. Skôr si myslím, že virtuálne preteky vedia vytvoriť zaujímavý doplnok a alternatívu netradičného súťaženia, my sme sa o niečo také pokúsili teraz s našim novým projektom “Bratislavská koruna““.

 Aké sú počty zúčastnených? Prečo máte vlastne horný limit na počet účastníkov pri virtuálnych behoch? Čo je tým limitujúcim faktorom?

„Počty sú veľmi slušné, čo nás veľmi teší. Na Halloweenskú edíciu ČSOB zimnej série sme mali prihlásených 800 bežcov, na Mikulášsku sa prihlásilo už 1100 a aktuálne sme opäť prekročili 1000-ku pri Trojkráľovej verzii. Limit máme kvôli medailám, máme objednané určité počty a hlavne v dnešnej dobe a v aktuálnej situácii je náročné flexibilne ich doobjednávať.“

 Istou nevýhodou virtuálnych behov to, že každý bežec beží síce rovnako dlhú trať, ale v inom  čase, inom počasí, na inom povrchu, s iným prevýšením a podobne...Povedzme ja som bežal Trojkráľovú sériu na školskom antukovom atletickom ovále, bez prevýšenia, takmer v ideálnych podmienkach. Máte v úmysle hľadať nejakú cestu ako viac objektivizovať podmienky v budúcnosti? Povedzme stanovená trať a podobne (príklad je Bratislavská séria....)?

„Áno mám už aj na to pripravený jeden projekt, ale treba si položiť aj otázku čo je dôvod, prečo sa ľudia zapájajú do virtuálnych behov. Dovolím si tvrdiť, že pre väčšinu je pred športovým výkonom a nejakým zásadnejším porovnávaním sa (maximálne samého so sebou a to si vie každý zbehnúť trať ako na poslednej akcii), podstatné sa hýbať, mať zvýšenú motiváciu. Predsa len, každé preteky sú iné ako tréning a v neposlednom rade sa snažíme vytvárať aj pekné medaile, aby ľudia mali aj milú spomienku a pamiatku.“

 Aké máte reakcie bežcov na virtuálne behy?

„Je určitá skupina ľudí ktorým nevoňajú, ale našli sme si veľmi veľa fanúšikov, dokonca sa zapájajú aj takí, ktorým pôvodne virtuál nič nehovoril. Čiže záujem je, ale ja osobne už túžobne očakávam návrat ku klasike :-). Teším sa, ale napríklad, že behajú veľa rodičia s deťmi, čo je super.“

 Aké výkony sa dosahujú na virtuálnych behoch v porovnaní s "normálnymi”?

„Je to u každého rôzne, niekoho klasické preteky a ich atmosféra namotivujú k špeciálnemu výkonu, potiahne ho niekto na trati, povzbudia ho diváci, čo môže byť pri virtuále problém. Avšak napríklad aj z vlastnej skúsenosti viem, že virtuálne sa dajú zabehnúť aj osobáky. Ja som si takto zbehol na 10km, kde ma celý čas hecovala manželka Peťa, ktorá by štandardne bola na pretekoch ďaleko  predo mnou. Videl som veľa ľudí, ktorí si spravili osobáky aj na virtuáloch. Stále je to o tréningu, keď máte natrénované, dáte to aj v takejto forme preteku. Faktom je, že najlepší slovenskí bežci úplne virtuálne behy nebehajú, takže je to veľakrát príležitosť pre bežcov akoby druhého sledu, ale neplatí to vždy. Napríklad Marek Hladík alebo Marián Zimmermann behajú naše akcie tradične.“

 Aké sú technické podmienky? Aká app, aké hodinky, a pod…..

„Spolupracujeme s časomeračmi z END, s.r.o., s partiou okolo Dušana Richtera sme už niekoľko rokov vyladení. Treba mať hodinky alebo mobil, ktorý vie vygenerovať GPX súbor, ktorý sa následne nahráva do systému. Pripravili sme pre ľudí aj “pomocníkov” ako si z jednotlivých hodiniek stiahnuť svoj výkon, takže problematických máme max 10% výkonov, ktoré riešime manuálne.“

01 - Modified: 2024-11-11 10:55:23 - Feat.: - Title: Stres je reakcia organizmu na záťažový podnet 02 - Modified: 2024-11-11 10:52:29 - Feat.: - Title: Laura Frličková sa už teší na preteky so svojím atletickým vzorom Viktóriou Forster 03 - Modified: 2024-11-08 09:00:01 - Feat.: - Title: Šport pomáha ľuďom objavovať skryté rezervy a potenciál 04 - Modified: 2024-11-08 08:53:10 - Feat.: - Title: Atlétkou roka 2024 je Gabriela Gajanová 05 - Modified: 2024-11-04 11:59:00 - Feat.: - Title: S prichádzajúcim stresom sa mení aj spôsob dýchania
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
12. november 2024 16:47