„Určite mám teraz viac skúseností a aj viac odvahy. Rok 2021 bol pre mňa plný zmien. Odvtedy som sa zžila so systémom svojho trénera. Potrebovala som čas, aby som sa naladila na jeho vlnu. Zmenila som aj prístup k športu a snažím sa viac si užívať to, čo robím. Oproti mojej prvej olympiáde som v oveľa väčšej pohode,“ porovnala 24-ročná Bobrovčanka stále na klubovej úrovni behajúca za AK ZŤS Martin.
Parádnu formu z európskeho šampionátu potvrdila 18. júna víťazstvom na zlatom mítingu v Turku a ďalším časom pod dve minúty 1:59,57. V Banskej Bystrici na slovenskom šampionáte predviedla svoju rýchlosť titulom na 400 m v novom osobnom rekorde 53,67. Odtiaľ sa už presunula do švajčiarskeho mestečka Biel na hlavnú časť prípravy s trénerom Heyerom a so svojimi kolegyňami zo skupiny, najmä s Rachel Pellaudovou a Valentinou Rosamiliovou, ktoré sa tiež kvalifikovali na olympijské hry.
„Príprava splnila všetko, čo sme od nej očakávali. Išli sme podľa plánu a vládne veľká spokojnosť z toho, akú prácu sme odviedli,“ stručne zhodnotila Gabika.
Po návrate z Ríma avizovala, že by pred Parížom neodmietla pozvánku na míting Diamantovej ligy. Napokon sa jej však nedočkala. Jediný a posledný súťažný štart pred olympijskými hrami absolvovala 7. júla na zlatom mítingu v holandskom v Hengele (2:00,51).
„Dúfali sme, že by nám mohol vyjsť štart na Diamantovej lige v Londýne, čo sa žiaľ napokon nepodarilo. Preteky som však sledovala a dievčatá v ňom podali famózne výkony. Kvalitný balík bežal v skvelom tempe a všetky dievčatá z toho vyťažili výborné časy, preto ma trošku aj zamrzelo, že som nebola toho súčasťou. Na druhej strane ma to povzbudilo, že sa dajú behať aj takéto časy. Je to pre mňa veľká motivácia,“ reagovala Liptáčka na londýnsku osemstovku z 20. júla, v ktorej jej jediná premožiteľka z rímskeho finále Keely Hodgkinsonová dosiahla svetový výkon roka 1:54,61, pod 1:56 sa dostala aj ďalšia Britka Jemma Reekieová (1:55,61) a ešte aj desiata Elena Bellóová z Talianska si zabehla osobák 1:58,89…
Do Paríža cestovala Gabika Gajanová vo štvrtok 25. júla priamo zo Švajčiarska a v piatok si nenechala ujsť otvárací ceremoniál na Seine. Na druhý deň sa však presunula do Lens, kde absolvuje finálny kemp. „Hľadali sme miesto, kde by sme mali pokoj na doladenie posledných detailov. Potrebovali sme ešte pár dní zostať mimo toho všetkého ruchu okolo olympijských hier. Je to taká klasika ako na každom sústredení, trošku možno zvoľníme intenzitu, ale stále sú to zaužívané veci,“ priblížila.
Novinkou atletických súťaží na Hrách XXXIII. olympiády budú opravy po rozbehoch namiesto postupu časmi. Vyskúšajú si ju prekážkarky a prekážkari na 100, resp. 110 m a 400 m a v disciplínach od 200 m po 1500 m aj šprintéri, šprintérky, strednotratiari a strednotratiarky.
„Najlepšie by bolo vyhnúť sa repasáži, aby som neabsolvovala beh navyše. Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som postúpila priamo do semifinále. Myslím si, že systém opráv môže byť na prospech v prípade, že človek nemá v rozbehu dobrý deň. Dostane ešte druhú šancu ukázať, že na to má. Osemstovka je však náročná disciplína a vždy je dobré ušetriť nejaké sily,“ poznamenala k novému formátu Gabika Gajanová.
Rozbehy žien na 800 m sú na programe v piatok 2. augusta o 19.45 h večer, repasáž o deň neskôr o 11.10 h. Na postup do nedeľňajšieho semifinále (od 20.35 h) bude podľa Gabiky treba bežať 1:58-1:57, určite však na úrovni jej osobného rekordu.
Tréner Louis Heyer bezprostredne po „striebornom“ finále v talianskej metropole vyhlásil útok na hranicu 1:57. Znamenalo by to zároveň pokorenie takmer 37 rokov platného slovenského rekordu Gabriely Sedlákovej 1:58,37 (v Západnom Berlíne 21. 8. 1987).
„Pripravená som naozaj veľmi dobre. Určite najlepšie doposiaľ v mojej kariére. Mám v rukách karty, aby som mohla hrať túto vysokú hru, a to je to najpodstatnejšie,“ zakončila Gabika Gajanová.