„Víťazstvo i rekord sú pre mňa príjemné prekvapenie. Vôbec som nepredpokladala, že by som mohla vyhrať v najlepšom čase v histórii pretekov. Čo s dvadsaťtisícovou prémiou? Naozaj neviem, keďže som nepredpokladala, že by som mohla zvíťaziť,“ priznala 34-ročná dvojnásobná mamička, ktorá pre Keňu vybojovala šieste víťazstvo v histórii MMM v súťaži.
Agaiová bežala v Košiciach svoj dvanásty maratón v kariére a zaznamenala štvrtý triumf. V roku 2013 bola najlepšia v juhokórejskom Dägu v osobnom rekorde 2:23:28, vyhrala i v Soule 2017, Madride 2012 a teraz v Košiciach.
Dramatický mužský duel, keď v závere ostali vpredu ešte štyri vytrvalci, vyhral obhajca Reuben Kerio. Keňan odolal ataku silnej etiópskej trojice a vo štvrtom štarte v Košiciach tretí raz (2017, 2021, 2022) zvíťazil za 2:07:16 h, čo je tretí najkvalitnejší víťazný čas na najstaršom európskom maratóne. Za Keriom dobehol druhý (takisto ako v roku 2018) Aychew Bantie z Etiópie (2:07:19) a až prví piati dosiahli čas pod 2:08 h, čo sa ešte nikdy v histórii MMM nestalo!
„Boli to výborné preteky v takmer ideálnom počasí a perfektnej atmosfére. Bežalo sa mi dobre, drobné problémy som mal len okolo 32. kilometra. Teší ma, že som obhájil titul a vyhral v Košiciach tretíkrát. Škoda, že mi nevyšiel útok na rekord, lebo som veľmi chcel bežať pod 2:07 h. Boli to však tak trochu aj taktické preteky… Ak ma o rok pozvú znova, určite sa o rekordný výkon pokúsim,“ sľúbil Kerio, ktorý okrem troch víťazstiev na MMM triumfoval i na maratónoch v Brescii 2016 a Madride 2019.
Slovenský titul, premiérový v kariére, získal 37-ročný Kluknavčan behajúci za Pro-body Sport Team Košice Marián Zimmermann v osobnom rekorde a slovenskom výkone roka 2:28:19 h. Druhý skončil tohtoročný slovenský šampión na 5000 m a vlani 8. v maratóne Michal Kováč zo Slávie STU Bratislava, bronz získal pezinský triatlonista Rastislav Srnánek (2:35:58). Obaja si vylepšili svoje doterajšie maximá.
„Je to niečo úžasné, nemôžem uveriť, že som majster Slovenska. Od prvého až po posledný kilometer sa mi bežalo skvele – bez krízy, vo svojom tempe, v super počasí, v skvelej kulise. Všetko klaplo, ako malo. Nemusel som prekonávať na trati nijaký ťažký moment. Titul je niečo, s čím som vôbec nerátal. V debatách s kamarátmi som pred pretekmi vravel, že bude fajn, ak dobehnem okolo 5. – 6. miesta,“ vravel Zimmermann, ktorý bežal v Košiciach maratón siedmy raz a po bronze v roku 2019 si vybojoval svoj druhý cenný kov z M-SR. „Naozaj som nečkal, že získam titul, lebo pod vedením kouča Martina Holečka som absolvoval vzhľadom na jarné zranenie a covid len improvizovanú a nie špeciálnu maratónsku prípravu. Dohodli sme sa s trénerom, že v prvej polovici sa budem brzdiť, pobežím pomalšie. Pri osobákoch som mal vždy prvú polku pomalšiu a vyšlo to aj teraz. To, že Tibor odstúpil mi, zakričali viacerí, keď sa ku mne pripojila pani na bicykli so slovenskou vlajočkou, už som vedel, že som líder. Tibora mi je veľmi ľúto, verím, že sa čím skôr na bežecké okruhy vráti. Naňho nemám, no dnes bol môj deň.“
Aj nová majsterka SR, trailová špecialistka Ivana Líšková (ŠKP Bratislava), okorenila svoj triumf osobákom 2:54:20 h. „Dnes som dosiahla maximum možného,“ usmievala sa 33-ročná Považskobystričanka, ktorá na jar na ČSOB Bratislava Marathon skončila tretia za 2:56:50 h a z tohto výkonu v nedeľu na MMM stiahla 2:30 min. „Bežalo sa mi dobre, ale vietor a posledných sedem kilometrov mi však dalo neskutočne zabrať. Ľudia povzbudzujúci popri trati mi však dodali neskutočnú energiu aj v ťažkých chvíľach. Môj tajný cieľ bol čas pod 2:56 h, takže som s výkonom nadmieru spokojná. Bolo dobre, že ma nepovažovali za favoritku a neocitla som sa pod tlakom.“
Výborné výkony predviedli i slovenskí polmaratónci. Tieto preteky (takisto aj maratón) sa počítali do Bežeckého pohára SAZ 2022. Tridsaťročný banskobystrický ortopéd Peter Ďurec si o 3:08 min zlepšil osobák na 1:04:24 a zaradil sa na štvrtú priečku slovenských historických tabuliek za Štefka (1:00:29), Davida (1:03:28) a Vanka (1:04:04)!
„Chcel som bežať v tempe 3:06 – 30:07 min na kilometer. Tréningy nasvedčovali, že na to mám. Keď som si však obul zázračné maratónky, model, v akých Eliud Kipchoge zabehol maratón pod dve hodiny, doslova som letel…“ nadchýnal sa Ďurec, bývalý slovenský šampión v behoch od 1500 m po kros vytrvalcov.