Kenský bežec Eliud Kipchoge zvládol vo Viedni ako prvý človek maratón pod dve hodiny. Kvôli striedaniu vodičov však čas 1:59:40 nie je svetovým rekordom.
Tridsaťštyriročný olympijský víťaz nedosiahol tento výkon v oficiálnych pretekoch, ale na špeciálnej akciu, pri ktorom mu s tempom pomáhalo 41 vodičov.
"Som prvý človek a chcem inšpirovať ďalších ľudí, že nikto nemá limity. Môžeme z tohto sveta urobiť krásne a pokojné miesto. Som rád, že moja žena a tri deti prišli a boli svedkami histórie," povedal po historickom zápise.
"Očakávam, že po dnešku pokoria dvojhodinovú hranicu aj ďalší ľudia," pokračoval s tým, že záverečné metre prežíval ako najlepší moment svojho života.
Pomáhali mu bežecké osobnosti
V tíme boli výrazné bežecké osobnosti ako bratia Jakob, Filip a Henrik Ingebrigtsenovci, olympijský víťaz Matthew Centrowitz, európsky rekordman v polmaratóne Julien Wanders, vicemajster sveta Selemon Barega, majster sveta v krose Jacob Kiplimo alebo množstvo víťazov Diamantovej ligy.
Do projektu s názvom INEOS 1:59 Challenge odštartoval Kipchoge v chladnom ráne vo Viedni o 8:15 hod., čas štartu bol v piatok stanovený podľa predpovede počasia.
V bielom drese bežal svetový rekordér obklopený skupinou siedmich vodičov, ktorí sa pravidelne striedali.
Pred nimi išlo sprievodné vozidlo presne určeným tempom 2:50 na kilometer. Vytrvalcov nespomalili ani dažďové kvapky, s ktorými predpoveď nepočítala.
Dvadsaťjeden kilometrov zvládli za 59:35, čo znamenalo jedenásť sekúnd k dobru, a ďalej sa starostlivo držali zelené laserovej čiary pred sebou.
Bez viditeľných známok únavy
Kým predvlani v Monze Kipchoge na posledných kilometroch zvoľnil, tentoraz pred hlasno povzbudzujúcimi fanúšikmi tempo udržal.
V závere už nechal vodičov za sebou a zdravil nadšených divákov, pretože bolo jasné, že hranica dvoch hodín padne.
V cieli sa maratónsky rekordman objal s manželkou a bez viditeľných známok únavy pridal ešte pár desiatok metrov svižného behu s kenskou vlajkou.
Eliud Kipchoge sa o prelomenie dvojhodinovej hranice v behu na 42,195 kilometri pokúsil už pred dvoma rokmi, vtedy mu ale na motoristickom okruhu v Monze o 25 sekúnd odolala. Oficiálnym svetovým rekordom je Kipchogeho výkon 2:01:39 z vlaňajšieho maratónu v Berlíne.