Kedy majú povinnosť zdaniť aj svoje úroky z banky? Akými pravidlami sa musia riadiť pri správe svojho podnikateľského účtu? A aké daňové povinnosti vznikajú pri správe obchodného majetku? Odborníci Finančnej správy odpovedajú na otázky podnikateľov ohľadne ich daňových povinností
1. Úroky na bežnom podnikateľskom účte
Súkromný lekár si zriadil bežný účet v banke ako svoj podnikateľský účet. Banka mu na tento účet pripísala úroky. Je povinný takto pripísané úroky zdaniť?
Úroky, ktoré mu banka pripíše, sú zdaniteľným príjmom daňovníka, z ktorých mu pri ich výplate banka vyberie daň zrážkou a daňová povinnosť z tohto príjmu je považovaná za vysporiadanú. Takéto úroky už nie sú súčasťou základu dane daňovníka a daňovník ich neuvádza v daňovom priznaní.
2. Výkon podnikateľskej činnosti
Daňovník si v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti vykonávanej na základe živnostenského oprávnenia zriadil bežný účet. Na bežnom účte sústreďuje všetky finančné prostriedky dosiahnuté zo živnosti, pričom mu boli pripísané úroky v sume 126,35 eura, z ktorých mu banka zrazila daň. Je daňovník povinný tieto úroky zahrnúť do základu dane podľa paragrafu šesť, odsek jeden b) zákona o príjmoch zo živnosti, alebo sa zrazením dane daňová povinnosť z tohto príjmu považuje za vysporiadanú a daňovník ich v daňovom priznaní už neuvádza?
Úroky, ktoré mu banka pripíše, sú zdaniteľným príjmom daňovníka, z ktorých mu pri ich výplate banka vyberie daň zrážkou a daňová povinnosť z úrokov je riadnym vykonaním zrážky dane považovaná za vysporiadanú. Takéto úroky už nie sú súčasťou základu dane daňovníka a daňovník ich neuvádza v daňovom priznaní.
3. Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti
Zostáva vám 87% na dočítanie.